Szukaj

Dlaczego Chińczycy chorują na świńską grypę częściej niż inni?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy brytyjscy i chińscy odnaleźli wariant genetyczny, który odpowiada na to pytanie. Odkrycie tego wariantu genetycznego, sprawiającego, że chińska populacja jest wyjątkowo podatna na zarażenia H1N1, może pomóc lekarzom w identyfikowaniu ludzi z grupy wysokiego leczenia i we wdrażaniu szybkich interwencji terapeutycznych.Badanie to może również wyjaśniać, dlaczego nowe szczepy wirusa grypy często pojawiają się najpierw w Azji, gdzie wariant genu znanego jako rs12252-C jest bardziej powszechny niż gdziekolwiek indziej.

Dr Tao Dong z Uniwersytetu w Oksfordzie mówi: zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie są ciężej dotknięci niż inni, jest kluczowe dla poprawy naszych umiejętności kontrolowania epidemii grypy i zapobiegania zgonom na łonie populacji.

Badania ukazały się w Nature Communications.

Naukowcy dodają, iż wariant genu rs12252-C może zwiększać sześciokrotnie zagrożenie zachorowania na ciężką infekcję.


Świńska grypa panowała na świecie na przełomie 2009 – 2010 roku. Badanie opublikowane w ostatnim tygodniu oceniły, iż 1/5 światowej populacji została zarażona wirusem H1N1, a ok. 200 000 osób zmarło w pierwszym roku pandemii.

Wcześniejsze badania stwierdziły, że wariant genu rs12252-C jest powiązany z cięższymi infekcjami grypowymi.

W nowym projekcie, uczeni skupili się na tym wariancie, ponieważ jest on 100 razy bardziej powszechny u Chińczyków Han, czyli u dominującej grupy etnicznej w Chinach, niż u populacji kaukaskiej zamieszkującej Europę i Zachodnią Azję.

Rezultaty pokazały, że wariant genu rs12252-C był obecny u 69% Chińczyków zdiagnozowanych z ciężką świńską grypą w 2009, w porównaniu do 25% z łagodną postacią choroby.

Andrew McMichael z Oksfordu wyjaśnia: potrzebne są teraz dodatkowe badania, które przyjrzą się powiązaniom tego genu z ciężkością infekcji grypowej na łonie różnych populacji. Wydaje się, że gen ten wpływa ogólnie na przebieg grypy w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, ale może też wyjaśniać, dlaczego nowe wirusy grypy pojawiają się często właśnie w tym regionie świata.

Komentarze do: Dlaczego Chińczycy chorują na świńską grypę częściej niż inni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz