Szukaj

Dieta i ćwiczenia zapobiegają cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Zmiany w trybie życia u osób, które mają wysoki stopień zachorowania na cukrzycę, mogą przyczynić się do zmniejszenia zachorowania na kolejne 20 lat – według badaczy z Chin.

Zmienienie trybu życia, w co powinna wejść nowa dieta oraz aktywność fizyczna, zmniejsza również ilość przypadków śmierci u kobiet.
Dane te są oparte na sześcioletnich badaniach. Uczestnicy rozpoczęli je z podwyższonym poziomem cukru we krwi, ale nie wystarczająco wysokim, żeby uznać go za cukrzycę. Badacze chcieli zbadać, czy są w stanie zapobiec chorobie lub przyczynić się do jej opóźnienia.

Dr Guangwei Li twierdzi, że cukrzyca jest silnie powiązana ze śmiertelnością oraz występowaniem chorób naczyniowo-krążeniowych. Mówi również, że powszechne występowanie cukrzycy jest związane z gwałtownym rozwojem gospodarczym w Chinach oraz na całym świecie.

Badania rozpoczęły się w 1986 roku. Kontrolowano w nich 568 uczestników, których przydzielono do czterech grup: grupy ćwiczeniowej, grupy z dietą oraz grupy, w której stosowano i dietę, i ćwiczenia. Czwartą grupą była grupa kontrolna. Dieta miała pomóc osobom z nadwagą w osiągnięciu właściwej wagi, a innym w pozbyciu się zbędnych węglowodanów oraz alkoholu z organizmu. Program ćwiczeniowy miał na celu zwiększenie aktywności uczestników. Badania dowiodły, że wszystkie grupy zmniejszyły ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, kiedy badania zakończyły się w 1992 roku.

Obecnie naukowcy chcieli zbadać, czy ówczesne zmiany w stylu życia miały wpływ na przypadki zachorowań i śmierci lata później. Do końca 2009 roku zmarło 28% osób z grup aktywnych oraz 38% osób z grupy kontrolnej. 12% osób z pierwszej grupy zmarło w wyniku powiązań z chorobami serca, w porównaniu do 20% osób z grupy kontrolnej. Wszystkie różnice zostały najlepiej odzwierciedlone u kobiet – u mężczyzn różnica w liczbie śmierci była niewielka pomiędzy grupami.

Z grupy kontrolnej 90% osób zachorowało na cukrzycę, natomiast z grupy aktywnej 73%. Te wyniki były podobne u obu płci.
Badania dowiodły, że warto prowadzić aktywność fizyczną oraz przestrzegać diety, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz wydłużyć sobie życie.

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Dieta i ćwiczenia zapobiegają cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz