Szukaj

Denga - nowa szczepionka daje nadzieje

Podziel się
Komentarze0

Około 100 tysięcy osób rocznie zaraża się wirusem denga. Lekarze oraz eksperci farmacji donoszą jednak o skutecznej szczepionce. Nowa molekuła przeciwko tropikalnej chorobie denga daje wiele nadziei na powodzenie: szczepionka ma skuteczność dochodzącą do 30%, dzięki czemu liczba nowych zachorowań może spadać.Opisują to naukowcy z Tajlandii i Francji w magazynie „The Lancet”.

Inni naukowcy podkreślają, że szczepionka to tylko warunkowa ochrona.

Wyniki pochodzą z badań nad 4002 dzieci w wieku szkolnym z Tajlandii, z okolic Bangkoku.

Dzieci są szczególnie podatne na zarażenie wirusem dengi. Ogólnie rzecz biorąc, 2669 przypadkowych dziewcząt i chłopców było szczepionych trzy razy w ramię, a 1333 dzieci otrzymało placebo.

Obserwujący ich lekarze nie wiedzieli o tym, które dzieci otrzymały szczepionkę.

Po pewnym czasie pojawiło się 134 zachorowań na dengę: dotkniętych było 76, czyli 2,6%, z zaszczepionych dzieci oraz 58, czyli 4,4%, z grupy kontrolnej.

„Ta różnica nie jest znacząca” – podkreśla Derek Wallace z zespołu badawczego w Singapurze.


Szczepionki chronią jedynie przeciwko 3 serotypom

Późniejsze testy pokazały, że szczepionka jest skuteczna. Wirus dengi występuje w 4 formach, tzw. serotypach.

„Przeciwko trzem serotypom: DENV 1, 3 albo 4  szczepionka jest skuteczna, a jej skuteczność oceniona jest na 60-90%” – pisze naukowiec.

Dwa lata po szczepieniu, nie było żadnych skutków ubocznych.

Niemiecki ekspert ostrzega jednak przed zbyt wielką euforią: „Wszyscy, którzy zajmowali się tymi badaniami założyli jednak, że szczepionka powinna chronić przed wszystkimi czterema odmianami wirusa. Cel nie został jednak osiągnięty” - opisuje naukowiec z Hamburga.


Od 50 do 100 milionów infekcji rocznie

Szczepionka mogłaby stać się powodem dla radości dla wielu osób, w krajach, gdzie odkryto zachorowania na wirusa.

Gorączka denga jest chorobą wirusową, tak jak żółta febra czy azjatyckie zapalenie mózgu i występuje przeważnie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. W Niemczech występuje jako choroba przywieziona z podróży. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zdania, że prawie połowa osób na świecie jest zagrożona wirusem dengi. Szacunkowo, rocznie infekcjom ulega od 50 do 100 milionów osób na świecie.

Do symptomów należą: wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn oraz wymioty. U prawie 500 000 przypadków choroba przebiega ciężko, prowadząc do krwotoków lub szoku.

Według WHO, z powodu wirusa umiera 12 500 osób rocznie.

Komentarze do: Denga - nowa szczepionka daje nadzieje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz