Szukaj

Danio pręgowany – idealny królik doświadczalny?

Podziel się
Komentarze0

Badacze francuscy z Institut du Cerveau et de la Moelle épinière właśnie stworzyli pierwszą na świecie rybkę z gatunku danio pręgowany, która prezentuje laboratoryjny model stwardnienia zanikowego bocznego u ludzi. Zwierzę ma takie same mutacje genetyczne co pacjenci.Nawet jeśli dokładne przyczyny choroby po dziś dzień pozostają niewyjaśnione, zwierzęcy model choroby pozwoli rozwiązać niektóre z zagadek.

Danio pręgowany mierzy od 2 do 3 cm, ma ok. 26 000 genów, z których 85% jest spokrewnionych z ludzkimi genami, może rozmnażać się już od 3 miesiąca życia...

Edor Kabashi, jeden z naukowców z INSERM, mówi: - Model ten jest przezroczysty, a więc pozwala nam dzięki fluorescencji na wizualizację konkretnego typu neuronów, czyli tych, które nas interesują. Możemy je badać nawet wtedy, kiedy rybka w dalszym ciągu żyje.


W Institut du Cerveau et de la Moelle épinière badacze pracują nad różnymi liniami rybek, aby namierzyć geny związane z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Do rybiego jaja wprowadzają więc zmutowany gen, który nie zaburza rozwoju zwierzęcia. Jajo w ciągu 2 – 3 dni rozwinie się do larwy, która będzie dotknięta stwardnieniem zanikowym bocznym.

Choroba ta powoduje niszczenie neuronów motorycznych, które przewodzą sygnały z mózgu do mięśni. Powoduje postępujący paraliż.

Francuscy naukowcy chcieliby przestudiować zachowania motoryczne poszczególnych larw. Teraz udało im się stworzyć rybkę z tym samym wadliwym genem, który jest obserwowany u ludzi dotkniętych tą chorobą.

Dr Kabashi mówi: - Opracowaliśmy model ryby, w której zmniejszyliśmy ekspresję tego genu i wykazaliśmy, że pojawiły się problemy motoryczne u naszego modelu choroby.

Naukowcy też testują różne związki chemiczne, które byłyby w stanie odwrócić procesy neurodegeneracji, mając nadzieję, że któregoś dnia uda się stworzyć skuteczne leki dla pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

Komentarze do: Danio pręgowany – idealny królik doświadczalny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz