Szukaj

Czy w 2030 roku współczynnik umieralności na raka spadnie o 17%?

Podziel się
Komentarze0

Do 2030 r. aż o 17 proc. zmniejszy się w Wielkiej Brytanii liczba zgonów z powodu raka. Większość nowotworów prawdopodobnie stanie się mniej niebezpieczna dla człowieka, jednak nie oznacza to, że niektóre ich odmiany nie staną się zabójcze.Niezaprzeczalnym jest, że badania prowadzone nad sposobami wykrywania i leczenia raka spowodują spadek współczynnika zgonów wywołanych nowotworem.

Cancer Research UK oszacował, że w Wielkiej Brytanii w 2030 roku liczba ta spadnie o 16,8%. Przekładając procenty na liczby, ze 170 przypadków śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców w 2010 roku, w 2030 powinno się ich odnotować już „tylko” 142. Jest to zapewne dobra wiadomość dla społeczeństwa.

Zważywszy na fakt, iż przyszłości nie da się przewidzieć, naukowcy, aby dojść do powyższych wniosków, musieli odwołać się do statystyk. Zakreślili więc krzywą postępów choroby, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, rzutując je na najbliższe dwudziestolecie.

Naukowcy przewidują w najbliższych dziesięcioleciach spadek umieralności na wiele nowotworów. Największy spadek zgonów, aż o 42,6% proc., zostanie osiągnięty w przypadku raka jajnika u kobiet. Klasyfikuje się on zaraz przed spadkiem umieralności na raka jąder, sięgającym 42,3%.


Zmniejszy się też umieralność z powodu najczęściej występującego nowotworu u kobiet, raka piersi, a dotyczyć on będzie 27,6% chorych mniej.


Niestety, niektóre formy raka mogą okazać się jeszcze niebezpieczniejsze. W najbliższych dwóch dziesięcioleciach nadal będzie się zwiększać liczba zgonów z powodu raka wątroby (+39%) oraz jamy ustnej (+22,4%)...

Chemioterapia, radioterapia, immunoterapia i inne metody leczenia raka są coraz skuteczniejsze, a ów postęp w walce z rakiem zawdzięcza się wieloletnim badaniom. Najbliższe lata również powinny przynieść pozytywne zmiany.

Podobne postępowanie choroby na całym świecie?

Mimo zachęcających danych naukowcy przypuszczają, że ze względu na starzenie się społeczeństwa, coraz więcej ludzi starszych będzie umierało na raka. Niestety wiek jest ciągle jednym z głównych czynników ryzyka. Jednak w porównaniu do zgonów z powodu innych schorzeń, śmiertelność z powodu chorób nowotworowych będzie się zmniejszać.

A co wykazują statystyki innych krajów? Autorzy powyższego badania ograniczyli się w swej pracy do Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, spadek współczynnika śmiertelności powinien konsekwentnie dotyczyć innych krajów o podobnym poziomie zaawansowania medycyny i techniki.

Nie jest to jednak regułą, np. w Anglii w 2010 odnotowano 157 tys. przypadków śmiertelnych, podczas gdy we Francji, kraju liczniej zaludnionym, było ich 147,5 tys.

Szacunki epidemiologiczne wydają się wskazywać, że liczba zachorowań i zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce będzie prawdopodobnie nadal rosła w najbliższych dekadach, a na pewno w grupie powyżej 65 roku życia.  

Komentarze do: Czy w 2030 roku współczynnik umieralności na raka spadnie o 17%?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz