Szukaj

Czy papieros elektroniczny jest dobry dla zdrowia?

Podziel się
Komentarze0

Papieros elektroniczny jest coraz popularniejszy. Reklamy widzimy praktycznie wszędzie. A jednak, naukowcy oraz agencje zdrowia na całym świecie przestrzegają przed używaniem produktu, którego potencjalne działanie jest bardzo słabo znane. Co więc należy wiedzieć o e-papierosie? Jest niebezpieczny, czy nie?Wyjaśnienia. W większości krajów, papieros elektroniczny nie jest objęty żadnymi wyjątkowymi przepisami prawnymi. Nie jest uważany ani za lekarstwo, ani za produkt tytoniowy.

Niemieckie badanie naukowców z Heildeberg właśnie pokazało, że papieros elektroniczny nie może być na dzień dzisiejszy uważany za bezpieczny. Prace ukazały się w Tobacco Prevention and Tobacco Control.

Niemieccy badacze podkreślają: - Płyn zawarty w e-papierosie może podrażniać drogi oddechowe i prowadzić do reakcji alergicznych. W niektórych e-papierosach stwierdzono ślady formaldehydu, aldehydu octowego, akroleiny, glikolu dietylowego, niklu, chromu, ołowiu...


Francuska Ligue national contre le Cancer dodaje, że do tej pory żadne poważne naukowe badania – poza tymi, które zostały sfinansowane przez producentów – nie zajęły się potencjalnie szkodliwymi substancjami zawartymi w e-papierosach.

Liga dodaje także, że elektroniczny papieros podtrzymuje charakterystyczny dla palenia gest w miejscach, gdzie jest ono zakazane i powoduje ekscytację faktem „pogwałcenia” zakazu palenia. Ludzie, którzy chcieliby zerwać z nałogiem tytoniowym, powinni pamiętać, że e-papieros nie ułatwia pozbycia się uzależnienia behawioralnego.

WHO dodaje, że żadne naukowego badania nie wykazały, żeby elektroniczny papieros był skuteczną i pewną terapią antynikotynową.

Komentarze do: Czy papieros elektroniczny jest dobry dla zdrowia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz