Szukaj

Czy miejska legenda o „zerwaniu uszczelki” jest prawdziwa?

Podziel się
Komentarze0

Około trzeciego piwa czujesz, że to ten moment. Twój pęcherz jest tak pełny, że musisz wyjść – natychmiast. Idziesz do toalety, a kiedy z niej wychodzisz, twoi przyjaciele żartują, że ryzykujesz „zerwanie uszczelki”: oddałeś mocz raz i od tego momentu będziesz musiał robić to co pięć minut. To miejska legenda, która zdumiewa nawet urologów.„Zerwanie uszczelki” jest tylko miejską legendą, ale alkohol naprawdę ma wpływ na pęcherz i potrzebę oddawania moczu. Picie alkoholu, niezależnie od tego, czy to jedna whisky czy trzy piwa, tę potrzebę intensyfikuje.

„To mogą być shoty, piwo, zawartość alkoholu nie jest istotna. Kluczową kwestią jest to, że alkohol wywołuje wzmożoną potrzebę oddawania moczu”, wyjaśnia James Zacny, profesor nadzwyczajny anestezjologii i intensywnej terapii na University of Chicago Medicine.

Konsumpcja alkoholu tłumi wydzielanie wazopresyny, znanej również jako hormon antydiuretyczny. Organizm wytwarza go na przykład podczas snu. Zapobiega to konieczności wstawania w nocy po kilka razy, żeby oddać mocz.

Podczas picia alkoholu wydzielanie hormonu antydiuretycznego zmniejsza się, co powoduje wzmożone wytwarzanie moczu.

Pęcherz moczowy u większości ludzi jest w stanie zatrzymać od 300 do 400 centymetrów sześciennych  moczu. Nic więc dziwnego w tym, że przyjmowanie większej ilości płynów niż zwykle, w połączeniu z przesyłaniem niewchłoniętej wody wprost do pęcherza, powoduje zwiększoną potrzebę oddawania moczu.

“Alkohol zmniejsza twój poziom hormonu antydiuretycznego, a ty wytwarzasz więcej płynu. Więc jeśli wytwarzasz więcej płynu i w większym stopniu wypełniasz swój pęcherz, tym bardziej tłumisz wydzielanie hormonu antydiuretycznego”, mówi dr Courtenay Moore, urolog z Glickman Urological and Kidney Institute w Cleveland Clinic.

W ciągu 20 minut picia alkohol drażni pęcherz, prowadząc do niekomfortowego wrażenia pełnego pęcherza, nawet jeśli taki nie jest.

Moore przyznaje, że słyszała już wszystkie rodzaje szalonych teorii, tłumaczących dlaczego ludzie siusiają więcej podczas picia alkoholu. Wśród nich jest jedna, mówiąca o tym, że trzeba częściej oddawać mocz, ponieważ kurczy się zwieracz, co jest kompletną nieprawdą. 

 „To kwestia stopnia świadomości. Poznawczo możesz być w odrobinę gorszym stanie”, mówi Moore i dodaje, że może to sprawiać, że zaczynasz wierzysz, iż „zerwanie uszczelki” to prawdziwy powód, dla którego czujesz potrzebę częstszego siusiania.

Komentarze do: Czy miejska legenda o „zerwaniu uszczelki” jest prawdziwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz