Szukaj

Czy metformina zwalczy starzenie?

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Nature Communication przekonuje, iż lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 – metformina – poprawił spodziewaną długość życia i zdrowie samców myszy w średnim wieku. Prace przeprowadzili naukowcy z National Institute of Aging w USA.Metformina przeciwko cukrzycy typu 2 jest przepisywana od lat 60 ubiegłego wieku. Działa, promując konwersję cukru w energię w ciele, a także zapobiega odkładaniu się cukru w wątrobie.

Poza tym, redukuje ryzyko syndromu metabolicznego, czyli choroby mogącej prowadzić do dolegliwości kardiologicznych i udaru mózgu.

Główny autor badania, dr Rafael de Cabo, mówi: - Starzenie jest powiązane z syndromem metabolicznym i cukrzycą. Podawanie metforminy, jak udowodniono klinicznie, uśmierza objawy tych dolegliwości oraz redukuje ryzyko raka. Uważamy, że lek ten powinien być przebadany pod kątem innych możliwych skutków dla zdrowia i długości życia.


W omawianym badaniu naukowcy przetestowali metforminę na myszach, które porównano z kontrolną grupą gryzoni na standardowej diecie i bez metforminy.

Rezultaty eksperymentu wykazują, że samce, którym podawano lek, doświadczyły wydłużenia spodziewanej długości życia o blisko 6%.

Naukowcy dodają, iż stwierdzili generalną poprawę w sprawności fizycznej myszy, jak również w ich wadze, nawet jeśli gryzonie z grupy eksperymentalnej jadły więcej kalorii niż w grupie kontrolnej.

Poza tym, samce, którym podawano metforminę, zużywały więcej energii z tkanki tłuszczowej, a także zachowały zdrową wagę ciała mimo starzenia.

De Cabo mówi: - Lek wzmógł także antyoksydacyjną ochronę w organizmach myszy, a także zapobiegał rozwojowi syndromu metabolicznego.

Naukowiec dodaje jednocześnie, iż potrzebne są dodatkowe badania, które określą efekty chronicznej ekspozycji na metforminę na zdrowie i starzenie u ludzi.

Komentarze do: Czy metformina zwalczy starzenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz