Szukaj

Czy jeden zastrzyk może zatrzymać cukrzycę?

Podziel się
Komentarze0

Aktualnie dostępne leki do regulowania poziomu cukru we krwi przy cukrzycy typu 2. mogą wywołać skutki uboczne, które objawiają się zbyt dużym spadkiem cukru. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal Nature, naukowcy z Instytutu Badań Biologicznych Salk z Kalifornii, przedstawiają swoje odkrycia, które mają doprowadzić do powstania nowej generacji bezpiecznych i bardziej skutecznych leków na cukrzycę.

W ostatnio przeprowadzonych badaniach na myszach, naukowcy wykorzystali szczepionkę z czynnikiem wzrostu FGF1, który zmniejsza poziom cukru we krwi na ponad 2 dni i to bez skutków ubocznych, co bardzo zaskoczyło naukowców.

FGF1 – fibroblast growth factor protein 1 (czynnik wzrostu wiążący heparynę 1) to białka, które biorą udział w wielu reakcjach komórkowych w organizmie. Było to zaskoczeniem dla naukowców, gdy okazało się, że FGF1 może nie tylko utrzymywać glukozę pod kontrolą, ale równocześnie przywrócić oporność organizmu na insulinę. Ponadto nie istniały żadne efekty uboczne, które obecnie towarzyszą metodom leczenia cukrzycy.

Badacze przeprowadzili testy na otyłych myszach z cukrzycą, będących na specjalnej diecie. Jest to specjalnie przygotowany „model” myszy, który ma być odpowiednikiem cukrzycy typu 2. u ludzi. Zespół wstrzykiwał im dawki FGF1 i jak się okazało, białko miało ogromny wpływ na metabolizm myszy. Po wstrzyknięciu tej substancji, poziom glukozy we krwi spadł do poziomu normalnego i utrzymywał się ponad 2 dni.

Nawet po podaniu pojedynczej dawki FGF1 glukoza we krwi u wszystkich myszy szybko spadła do normalnego poziomu. Zespół naukowców twierdzi, że nawet duże dawki nie powodują skutków ubocznych u myszy. Substancja powoduje przy tym poprawę zdolności organizmu do regulacji insuliny oraz poziomu cukru we krwi.

Jednak badania potrzebują kolejnych analiz. Naukowcy nie wiedzą do końca, jak działa FGF1. Pozostaje wciąż wiele pytań bez odpowiedzi. Zespół planuje już próby na ludziach, jednak wymaga to czasu i cierpliwości. Profesor Evans, jeden z naukowców odpowiedzialnych za badanie, dodał na koniec, że kolejnym celem badań jest zrozumienie, na które szlaki sygnalizacyjne działa FGF1 po podaniu go na cukrzycę i jak wpływa na metabolizm.

Komentarze do: Czy jeden zastrzyk może zatrzymać cukrzycę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz