Szukaj

Czternaście do jednego i dalej się pogłębia - informacja nt. refundacji leków vs refundacja wyrobów medycznych

Podziel się
Komentarze0

Rosną dysproporcje pomiędzy publicznymi wydatkami na leki w porównaniu do finansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. W 2010 roku różnica ta jest już jak 14:1! Podczas zorganizowanej dziś w Sejmie konferencji „Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych”, Witold Włodarczyk z Izby POLMED przedstawił analizę refundacji leków w porównaniu do refundacji przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.W ramach gromadzenia informacji o systemie ochrony zdrowia w Polsce, Izba POLMED analizuje dane, związane m.in. z wydatkami na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, w porównaniu z refundacją leków. Zaopatrzenie dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych to m.in. sprzęt urologiczny, sprzęt stomijny, pieluchy anatomiczne, pieluchomajtki, poduszki przeciwodleżynowe, protezy, ortezy, aparaty ortopedyczne, aparaty słuchowe, obuwie ortopedyczne, kule i laski inwalidzkie czy wózki inwalidzkie.

Dane za ostatni rok i lata poprzednie wskazują, że finansowanie tego zaopatrzenia nie tylko się nie poprawia, ale wręcz pogarsza. Zgodnie z planem finansowym NFZ realizowanym w 2010 r.  wydatki na leki wzrosną o blisko 2,5% w porównaniu do realizacji planu finansowego w 2009 r., natomiast wydatki na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze – niestety spadają o 0,5%. Izba POLMED dane zbiera nie tylko w Polsce. Porównuje je też  z danymi z krajów sąsiednich, np. z tzw. Grupy Wyszechradzkiej (Węgry, Czechy, Słowacja). Wszędzie tam proporcje wydatków są zupełnie inne: Węgry 1:8, Słowacja 1:9, Czechy 1:7. Średnia unijna to 1:7, a nawet 1:5!

Przyjmując nawet najmniej korzystne dla pacjentów porównanie – z Węgrami – gdzie relacje pomiędzy wydatkami na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (POISP), a lekami to jak 1:8, w Polsce – przy niezmienionych wydatkach na leki – nakłady na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze powinny wzrosnąć o ok. 60%! Ta liczba może wydawać się szokująco wysoka – doskonale jednak obrazuje skalę dysproporcji i niedoborów, których ofiarą padają niestety pacjenci i osoby niepełnosprawne – mówi Witold Włodarczyk, Dyrektor Generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.


- Członkowie Izby na co dzień mają do czynienia z osobami, przychodzącymi zrealizować zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ostatnio natrafiają one niestety na kolejne bariery – konsekwencje braków w finansowaniu. Zaczynają być ustawiani w kolejki, często wielomiesięczne – do zrealizowania nawet po nowym roku. To jest niestety smutna rzeczywistość z jaką się stykamy – dodaje Włodarczyk. Uczestnicy konferencji dyskutowali także o  7% stawce VAT, jaką w 2004 r. zostały objęte wyroby medyczne, w tym zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Wprowadzenie VAT nie wiązało się niestety z podwyższeniem limitów finansowania tego zaopatrzenia. W rezultacie dopłaty do zaopatrzenia zmniejszyły się, co odczuli niepełnosprawni. Niestety, w 2011 planowana jest kolejna podwyżka VAT, która znów uderzy ich po kieszeni.


Zdaniem Dyrektora Włodarczyka, Państwo nie tylko w sposób bezpośredni ogranicza finansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Robi to także w sposób pośredni – poprzez podatki VAT. Zebrani w Sejmie porównywali też dostęp do refundowanych wyrobów medycznych w porównaniu z lekami. Wskazywali na łatwość otrzymania drogiego leku na receptę w zestawieniu z bardzo uciążliwą procedurą realizacji zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, np. ilość formalności przy uzyskaniu 12-to złotowej refundacji, np. laski dla niewidomych. Konferencja z cyklu „Potrzeby Polskich Pacjentów”, została zorganizowana  w Sejmie na prośbę organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne i przewlekle chore w całej Polsce.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED


Izba POLMED jest największą i najbardziej reprezentatywną organizacją, działającą na polskim rynku wyrobów medycznych. Reprezentuje firmy członkowskie wobec organów państwowych, samorządowych czy instytucji społecznych. Przedstawia decydentom opinie dotyczące praktyki gospodarczej, projektów aktów prawnych, proponując także własne rozwiązania, oparte na wiedzy i długoletniej praktyce działania na rynku opieki zdrowotnej w Polsce. Jednym z głównych celów Izby POLMED jest poprawa dostępu pacjentów i lekarzy do innowacyjnych technologii medycznych. Izba stara się przekonywać opinię publiczną i decydentów, że wzrost znaczenia innowacyjnych technologii medycznych, przekłada się na wzrost gospodarczy. Konsekwentnie popiera i angażuje się w kampanie społeczne, których celem jest szeroko rozumiana poprawa funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce. Izba prowadzi działalność szkoleniową, informacyjną i doradczą. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wyrobów Medycznych EUCOMED z siedzibą w Brukseli.

Komentarze do: Czternaście do jednego i dalej się pogłębia - informacja nt. refundacji leków vs refundacja wyrobów medycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz