Szukaj

Człowiek neandertalski, ofiara swojego sukcesu?

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy zrealizowali modelizację komputerową różnych informacji odnoszących się do okresu koabitacji między człowiekiem neandertalskim a człowiekiem współczesnyn, jakieś 30 000 – 40 000 lat temu. Wnioski, jakie z tego wyciągnęli, mówią, iż człowiek neandertalski został po prostu genetycznie „wchłonięty” przez człowiek współczesnego, który był znacznie liczniejszy.Oznacza to, że obydwa gatunki połączyły się ze sobą. Neandertalczyk, obalony przez Homo sapiens, który był o wiele inteligentniejszy, miał zniknąć około 30 000 lat temu w Eurazji, takie było obowiązujące powszechnie wierzenie.

Niekoniecznie, według badaczy amerykańskich, którzy zmieszali wszystkie dane dostępne i dotyczące tego okresu, w swoich wszechmocnych komuterach.

Obydwa gatunki miały być tak bardzo sobie bliskie, przede wszystkim na poziomie intelektualnym i zachowania, iż mogły się one ze sobą po prostu połączyć. Tak stwierdzają naukowcy na łamach przeglądu naukowego Human Ecology.

Zobacz również:Opracowaliśmy teoretyczne i metodologiczne ramy, które obejmują dane na temat trzech systemów ewolucyjnych: biologia, kultura, środowisko. Rezultat pod względem naukowym jest bardzo interesujący. Badania, które przestudiowały wszystkie zmiany, stwierdzają, że Neandertalczycy mogli zniknąć nie dlatego, że byli mniej zdolni niż człowiek współczesny, ale dlatego, że byli równie zdolni, na poziomie zachowania, co człowiek współczesny, wyjaśnia profesor Michael Barton z uniwerystetu Arizona State University.

Człowiek współczesny bez wątpienia widział w Neandertalczykach możliwych partnerów seksualnych. W konsekwencji, z biegiem czasu, człowiek neandertalski zniknął jako populacja fizycznie rozpoznawalna.

Pod wieloma względami, Neandertalczycy padli po prostu ofiarą swojego własnego sukcesu, kontynuuje profesor Riel-Salvatore z uniwerystetu Colorado, który jest współautorem omawianego tutaj badania. Badacze, pogłębiając prace archeologiczne, oceniają, że potwierdzają one ich informatyczny model.

Poza tym, nasza modelizacja mówi, że musi istnieć niska liczba genów neandertalskich znajdowanych w naszym współczesnym genomie, podsumowuje w końcu profesor Michael Barton.

Komentarze do: Człowiek neandertalski, ofiara swojego sukcesu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz