Szukaj

Czerniak złośliwy: nowy lek daje nową nadzieję

Podziel się
Komentarze0

Spersonalizowany lek przeciwko zaawansowanemu rakowi skóry, który może przedłużać życie pacjentów, został właśnie zatwierdzony w Zjednoczonym Królestwie. Lek ten znany jest pod nazwą Vemurafenib i działa jedynie u chorych, którzy mają specyficzny wariant genu BRAF.Lek ten opracowano, kiedy badacze dowiedzieli się, że mutacja ta sprawia, iż nowotwór rośnie u około 50% pacjentów z czerniakiem złośliwym. Ten typ nowotowru jest najbardziej śmiertelną postacią raka skóry.

Lek Vemurafenib jest zażywany dwa razy dziennie. Ma on postać pigułki. Działa on blokując powodujące raka postaci genu. Dodatkowo, jest też dostępny test, który pozwoli określić pacjentów mogących skorzystać z tego typu leczenia.

Próby kliniczne nad tym lekiem pozwoliły stwierdzić, że Vemurafenib wydłuża spodziewaną długość życia u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem złośliwym: z 9,6 miesiąca do 13,2 miesiąca.

Komisja Europejska już teraz zatwierdziła ten lek dla pacjentów dorosłych, którzy cierpią na nieoperacyjną postać raka, albo na raka, który dał przerzuty na inne części organizmu.

Prace badawcze, których owocem jest lek Vemurafenib, zostały przeprowadzone przez instytut badań nad rakiem, Institute of Cancer Research (ICF), i szpital Royal Marsden Hospital w Londynie.


Profesor Alan Ashworth, dyrektor wykonawczy instytutu Institute of Cancer Research stwierdza: zaawansowany czerniak złośliwy to pustosząca choroba. Bardzo desperacko wręcz potrzebujemy nowych leków. Dlatego tak wielką ulgę przynosi fakt, że pacjenci będą teraz mogli skorzystać z leku, który my sami pomogliśmy opracować. Sukces Vemurafenibu pokazje znaczenie naszej strategii w opracowywaniu spersonalizowanych terapii przeciwko rakowi.

Zrozumienie molekularnych i genetycznych przyczyn raka pomaga naukowcom stworzyć nowe leki i terapie celowane, które mogą być ekstremalnie skuteczne, co zresztą widać na przykładzie najnowszego leku.

Każdego roku, złośliwy czerniak skóry dotyka około 10 000 osób w Zjednoczonym Królestwie, z czego umiera 2 300 ludzi. Choroba ta aktualnie jest najpowszechniejszym rakie pośród ludzi w wieku od 15 lat do 34 lat w Zjednoczonym Królestwie.

Kiedy tylko choroba przejdzie w stadium zaawansowane i rozprzestrzeni się na inne części ciała, bardzo ciężko ją leczyć, a spodziewana długość życia pacjenta jest naprawdę bardzo krótka.

Lek Vemurafenib oraz inny lek, przedstawiony w ubiegłym roku, znany pod nazwą ipilimumab, prezentują pierwsze główne postępy w terapiach przeciwko zaawanowanemu czerniakowi złośliwemu od... bagatela, trzydziestu lat!

Kliniczne próby nad tym lekiem przerpowadził doktor James Larkin ze szpitala Royal Marsden Hospital w Londynie. Jak mówi Cally Palmer, dyrektor wykonawczy szpitala: jest to bardzo znaczący i niezwykle ważny krok do przodu w leczeniu pacjentów dotkniętych zaawansowanym czerniakiem złośliwym.

Komentarze do: Czerniak złośliwy: nowy lek daje nową nadzieję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz