Szukaj

Czarna ospa przyczyną wszystkich współczesnych epidemii dżumy

Podziel się
Komentarze0

Analizy genetyczne przeprowadzone na bakterii odpowiedzialnej za czarną ospę sugerują, że ten czynnik, który spustoszył Europę w XIV wieku, zabijając jedną trzecią populacji, jest przodkiem wszystkich aktulnych postaci tej choroby. Tak przynajmniej uważa zespół badawczy, który zgromadził naukowców z wielu krajów.


Jeszcze we wrześniu tego roku, naukowcy ogłosili, iż udało im się potwierdzić pewną hipotezę, która została wysunięta wiele lat temu: tożsamość bakterii, która spowodowała zabójczą epidemę czarnej ospy w Europie, w latach 1348 – 1352.

Badając kości pochodzące od ofiar tej epidemii, pogrzebane na londyńskim cmentarzu East Smithfield, badaczom udało się ustalić, iż chodziło jak najbardziej o bakterię Yersinia pestis. Bakteria ta została zidentyfikowana jako odpowiedzialna za ospę już w 1894 roku.

Ale dzisiaj, całkiem nowe odkrycie prezentuje nam przegląd naukowy Nature. Okazuje się bowiem, że szczep bakterii zidentyfikowanej w tych kościach ma być również przodkiem czynników opowiedzialnych za epidemie współczesne.

Aby dotrzeć do takich konkluzji, profesor Johannes Krause z uniwersytetu w Tuebingen w Niemczech, wraz ze swoimi kolegami, zrekonstruował genom średniowiecznego szczepu Yersinia pestis. Udało im się to zrobić dzięki posłużeniu się zębami ofiar czarnej ospy.

Następnie, swoje uzyskane w ten sposób wyniki badacze porównali z wynikami otrzymanymi dla współczesnych szczepów bakterii, który kody genetyczne rozszyfrowano już w 2001 roku.


Dane pokazują, że średniowieczny szczep tej groźnej bakterii jest przodkiem wszystkich epidemii dżumy, które pojawiają się dziś, stwierdza porfesor Johannes Krause. Badanie to wykazało nawet, że w ciągu sześciu wieków, które upłynęły od tamtej średniowiecznej epidemii, nie zaszły jakieś znaczące zmiany genetyczne u tych bakterii.


Inne czynniki, które należy brać pod uwagę

Dlatego też, według niemieckich badaczy, podobieństwo między starym zarazkiem oraz jego postaciami współczesnymi sugeruje, że wyjątkowa wirulencja czarnej ospy nie była związana tylko i wyłącznie z samą bakterią. Ponieważ, gdyby tak było, ludzie dziś również umieraliby milionami z powodu epidemii.

Inne czynniki na pewno więc trzeba brać pod uwagę, jeśli chodzi o podatność na takie epidemie. Naukowcy niemieccy sugerują tutaj środowisko, warunki socjalne, takie jak bieda, niedożywienie, brak higieny, zwierzęta roznoszące chorobę (szczury, pchły), obecność innych chorób, na przykład.

Dlatego też, dodają badacze, epidemia czarnej ospy w Średniowieczu była tak niszczycielska, ponieważ populacja europejska nigdy jeszcze nie spotkała się z takim patogenem. Podobnym przykładem jest epidemia ospy, która zdziesiątkowała Indian północnoamerykańskich. Ospa, przywleczona przez europejskich osadników, okazała się śmiertelnie groźna dla Indian, którzy byli całkowicie pozbawieni odporności na tę chorobę, gdyż nigdy wcześniej się z nią nie zetknęli.

Plaga Justyniana

Dodatkowo, w swoim badaniu, niemieccy naukowcy przywołują również pandemię „plagi Justyniana”, która panowała w VI wieku w Imperium Rzymskim. Szacuje się, że pandemia ta zabiła 100 000 000 ludzi na całym świecie. Pozostaje ona tajemnicą. Jednakże, badacze wysnuwają hipotezę, kolejną, iż musiała istnieć inna odmiana aktualnej bakterii. Albo musi chodzić o zupełnie inną chorobę.

Komentarze do: Czarna ospa przyczyną wszystkich współczesnych epidemii dżumy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz