Szukaj

Cynk redukuje długość i objawy kataru

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie cynku, w pastylkach albo w syropie, już od pierwszych objawów kataru, może ograniczyć i złagodzić intensywność oraz długość trwania infekcji. Autorzy pewnej analizy 15 badań klinicznych, najnowszych, przeprowadzonych na 1 360 osobach, doszli do wniosku, że pastylki i syrop z cynku są statystycznie skuteczne pod tym względem.Rezultaty wskazują bowiem, że ci ludzie, którzy zażywali cynk, nie mieli już więcej objawów kataru po 7 dniu, w przeciwieństwie do 8 dni dla tych, którzy zażywali placebo.

Jeśli chodzi o redukcję intensywności objawów, wynosiła ona 39%. Badacze zauważają, że skuteczność była bardziej zauważalna, kiedy pastylki i syrop były zażywane w ciągu 24 godzin od pojawienia się objawów kataru, w porównaniu do tych osób, które leczenie zaczęły dopiero po 48 godzinach.

Jako prewencja?

Cynk może także pomagać w zapobieganiu katarowi. Dwa przeanalizowane badania odnosiły się do 394 dzieci, które zażywały od 10 mg do 15 mg cynku dziennie albo placebo przez przynajmniej 5 miesięcy. Według rezultatów tego doświadczenia, zachorowalność na katar oraz poziom nieobecności w szkole związanej z tą chorobą, były wyraźnie niższe u tych dzieci, które zażywały aktywny syrop.


Autorzy podkreślają jednakże, że nie wiemy, jakie są skutki długoterminowego zażywania cynku u rozwijających się dzieci. Zdaniem pediatry Meenu Singh, współautorki tej metaanalizy, należy być ostrożnym, kiedy rozważamy podawanie cynku dziecku przez dłuższy okres.

Badacze odnotowali niewielkie skutki uboczne u ludzi zażywających cynk: nieprzyjemny smak w ustach i okazyjnie mdłości. Wydaje się, że syrop z cynku wywołuje mniej skutków ubocznych niż pastylki.

Autorzy tego badania jednakże stwierdzają, iż nie są w stanie określić, jaka dawka ma być najlepsza w leczeniu prewencyjnym. W przeanalizowanych badaniach, dzienna dawka wahała się między 10 mg i 190 mg.

Zastosowanie cynku w sprayu do nosa zostało wyłączone z badań branych pod uwagę w tej analizie, ponieważ produkt ten może spowodować utratę węchu.

Komentarze do: Cynk redukuje długość i objawy kataru

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz