Szukaj

Ćwiczenia i zapalna choroba jelita

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy coraz lepiej rozumieją powiązania między ćwiczeniami a objawami zapalnej choroby jelita grubego. Nowe badanie, opublikowane w Brain, Behavior and Immunity, pokazuje, że myszy z zapalną chorobą jelita grubego miały mniej objawów, kiedy przez 6 tygodni mogły ćwiczyć na kółku do biegania tak jak im się podobało.Eksperyment przeprowadzili naukowcy z University of Illinois.

Co więcej, okazało się także, że kiedy badacze ZMUSILI gryzonie do biegania w umiarkowanym tempie – także przez sześć tygodni – ich objawy chorobowe się pogorszyły.

Dodatkowo naukowcy zauważyli, iż ekspresja genów znanych z tego, że mają prozapalne działanie, była mniejsza u tych myszy, które dobrowolnie biegały na kółku. Ale ekspresja tych samych genów była większa u gryzoni, które były zmuszane do ćwiczeń.

Jeffrey Woods, jeden z autorów badania, profesor kinezjologii i zdrowia społeczności, mówi: - Jest dowód na to, że długie, intensywne ćwiczenia mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u sportowców. Jednak niewiele wiemy na temat regularnych, umiarkowanie intensywnych ćwiczeń, przede wszystkim u ludzi z zapalną choroba jelita grubego.


Na tę chwilę nie jest jasne, jakie znaczenie mogą mieć te odkrycia dla ludzi, ale badania te są kolejnymi, które potwierdzają, iż istnieje powiązanie między stresem, ćwiczeniami i zapalnymi chorobami jelita grubego, do których należą choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie.

W sumie, zapalne choroby jelita grubego dotykają ok. 1 500 000 ludzi w USA. Ćwiczenia są ważne dla tych pacjentów, choć mogą mieć oni problemy z ich wykonywaniem z powodu biegunek i bólów brzucha.

Niestety, istniejąca literatura naukowa dotycząca tego tematu nie jest zbyt obszerna, dlatego ciężko wyciągać rozstrzygające konkluzje i zalecać ludziom z tego typu chorobami jakieś konkretne ćwiczenia.


Komentarze do: Ćwiczenia i zapalna choroba jelita

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz