Szukaj

Cukrzyca i zaniki pamięci a popularne leki statynowe

Podziel się
Komentarze0

Władze zdrowotne w Stanach Zjednoczonych mają zamiar dodać dodatkowe ostrzeżenie na ulotki szeroko używanych leków obniżających poziom cholesterolu. Chodzi tu na przykład o Lipitor. Celem tych zabiegów jest podkreślenie, że tego typu leki mogą podnieść poziom cukru we krwi oraz mogą powodować zaniki pamięci.Amerykańska agencja ds. leków i żywności, FDA (Food and Drug Administration) ogłosiła więc zamiar zmienienia informacji na temat bezpiecznego stosowania na ulotkach takich leków jak wspomniany wyżej Lipitor firmy Pfizer, Crestor firmy AstraZeneca oraz Zocor firmy Merck.

Leki statynowe są znane z tego, że znacząco obniżają ryzyko ataku serca oraz chorób kardiologicznych. A agencja Food and Drug Administration mówi, że nowa informacja nie powinna przerażać ludzi. A już na pewno nie powinna sprawiać, że przestaną oni zażywać leki przepisane im przez lekarza.

Wartość leków statynowych jako skutecznej  prewencji chorób serca została już bardzo jasno udowodniona, mówi pani Amy Egan, dyrektor ds. bezpieczeństwa w jednostce Division of Metabolism and Endocrinology Products agencji Food and Drug Administration. Płynące z nich korzyści nie podlegają dyskusji, ale powinno się je zażywać ostrożnie – jak każdy lek zresztą – oraz ze świadomością możliwych skutków ubocznych.

Lek Lipitor jest najlepiej sprzedającym się lekiem na receptę, na całym świecie i pośród wszystkich leków. W ostatnim roku powstała również jego postać generyczna, zwana atorvastatyną. Natomiast, generyczna wersja leku Zocor, tak zwana simvastatyna, w 2010 roku była drugim najpowszechniej przepisywanym lekiem w Stanach Zjednoczonych, jak podawały statystyki IMS Health.


Agencja Food and Drug Administration mówi, iż była świadoma badań, w których część pacjentów zażywających leki statynowe mogła być w niewielkim stopniu zagrożona wzrostem poziomu cukru we krwi oraz cukrzycą typu 2.

Agencja FDA stwierdza teraz, że nowe ulotki do tych leków będą również zawierać ostrzeżenia przez niektórymi efektami kognitywnymi, takimi jak utrata pamięci oraz zmieszanie, doświadczane przez niektórych pacjentów, którzy zażywają te leki.

Jednocześnie Food and Drug Administration zastrzega, że generalnie skutki te nie były poważne i zostały odwrócone, o ile pacjent przestawał zażywać statyny.

Z kolei, jedno ostrzeżenie dotyczące tych leków zostanie usunięte, podaje jeszcze Food and Drug Administration: chodzi tutaj o zalecenie, żeby pacjenci, którzy zażywają leki statynowe, poddawali się rutynowemu badaniu enzymów wątrobowych. 

Aktualnie, agencja FDA ocenia, że poważne uszkodzenia wątroby związane z lekami statynowymi są rzadkością i nie można ich przewidzieć u pojedynczych pacjentów, a rutynowe okresowe monitorowanie enzymów wątobowych nie okazuje się skuteczne w wykrywaniu albo w zapobieganiu tym rzadkim skutkom ubocznym.

Inne leki statynowe, z których większość jest dostępna jako generyki, to na przykład Livalo, Mevacor, Pravachol, Altoprev i Lescol. Istnieją również kombinacje leków, które zawierają statyny, takie jak Vytorin produkowany przez laboratoria Merck i Simcor firmy Abbott Laboratories.

Agencja Food and Drug Administration stwierdza również, że Mevacor produkowany przez laboratoria farmaceutyczne Merck, czyli pierwszy na świecie zatwierdzony lek statynowy, znany pod generyczną nazwą lovastatyny, nie powinien być zażywany z niektórymi lekami przeciwko HIV, a także z niektórymi lekami przeciwko niektórym infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, ponieważ istnieje ryzyko poważnej choroby mięśniowej.

Komentarze do: Cukrzyca i zaniki pamięci a popularne leki statynowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz