Szukaj

Coraz większa liczba Francuzów pali, ale wypalają coraz mniej papierosów?

Podziel się
Komentarze0

Według francuskiego badania Baromètre santé 2010 opublikowanego w zeszłym tygodniu, coraz większa liczba Francuzów pali codziennie, ale średnio wypalają oni mniej papierosów.W latach 2005-2010, liczba Francuzów (między 18 a 75 rokiem życia), którzy palili codziennie, przeszła z 28% do 30%, według statystyk podawanych przez narodowy instytu ISPES (Institut national de prévention et d’éducation pour la santé) oraz francuskie obserwatorium OFDT (Observatoire français des drogues et des toxicomanies), zajmujące się narokmanią oraz narkotykami; a o wszystkim donosi Agence France Presse.

Wzrost ten jest szczególnie widoczny u kobiet miedzy 45 a 64 rokiem życia i oznacza 6 punktów więcej. Jak to wyjaśnić? Kobiety z tego pokolenia były tak naprawdę pierwszymi, które zaczęły palić i znacznie rzadziej rzucają palenie niż ich starsze koleżanki, precyzuje ankieta. Niektóre z nich mogły również ponownie zacząć palić.


Natomiast, wydaje się, że Francuzi palą mniej papierosów każdego dnia. Sześćdziesiąt dziewięć procent codziennych palaczy deklaruje, iż wypalają przynajmniej dziesięć papierosów na dzień, a przede wszystkim mężczyźni (73% w porównaniu do 65% kobiet). Oznacza to spadek tego poziomu w stosunku do roku 2005. Średnia liczba wypalanych papierosów przez regularnych palaczy spadła z 15,3 w 2005 roku do 13,8 aktualnie.

Ankieta precyzuje w konsekwencji, iż odstęp czasowy między pobudką a pierwszym papierosem jest wskaźnikiem intensywności uzależnienia od tytoniu. A wśród regularnych palaczy, 15% zapala pierwszego papierosa w ciągu pierwszych pięciu minut po przebudzeniu oraz 27% w ciągu od sześciu do trzydziestu minut po pobudce (przeciwko odpowiednio 15% i 25% w 2005 roku).

Agence France Presse wskazuje, że tytoń jest mniej konsumowany niż alkohol (35 500 000 przeciwko 44 4000 000 osób), ale jest o wiele więcej codziennych użytkowników tytoniu (13,4 miliona do 5 milionów). Agencja prasowa opiera się na szacunkach odnoszących się do ludzi w wieku do 11 lat do 75 lat (około 49 000 000 osób).

Komentarze do: Coraz większa liczba Francuzów pali, ale wypalają coraz mniej papierosów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz