Szukaj

Co to jest scyntygrafia?

Podziel się
Komentarze0

Badania funkcjonalne, ale również technika obrazowania, scyntygrafia pozwala ekspolorować wszystkie narządy ciała. Jak ona funkcjonuje? Oto rzut oka na ten precyzyjny egzamin, przeprowadzany przez lekarza specjalistę, w placówce szpitalnej (publicznej bądź prywatnej), specjalnie przystosowanej.Praktyka sycyntygrafii


Istnieje wiele radiofarmaceutyków przystosowanych do eksploracji endokrynologicznych, sercowych, płucnych, kostnych, mózgowych, żółciowych, wątrobowych, nerkowych, limfatycznych, albo jeszcze do eksploracji torbieli i nowotworów. Sycyntygrafia jest bardzo czułym badaniem, dzięki któremu możliwe jest wykrycie niewidocznych anomalii - takich, których nie można wykryć w innym badaniu radiologicznym.

Przebieg scyntygrafii

W czasie tego badania, radiofarmaceutyk jest najczęściej podawany do żyły na ramieniu. Po zastrzyku, może się zdarzyć, iż trzeba będzie poczekać, dopóki produkt nie osiągnie docelowego organu, zanim lekarz zacznie robić zdjęcia. Podczas tego oczekiwania, pacjent może wyjść, ale musi dużo pić i często opróżniać pęcherz. Pozwala mu to wyeliminować produkt, który nie dotarł do docelowego narządu.


Podczas scyntygrafii pacjent leży pod kamerą gamma i powinien pozostać nieruchomo, w czasie gdy czujnik przesuwa się od jego głowy do stóp. Promieniowanie wysyłane przez badany organ jest wykrywane przez maszynę, która odtwarza obraz na ekranie.

Ewentualne ryzyko scyntygrafii


Reakcje uboczne są wyjątkowe. Rzadkie reakcje alergiczne związane ze związkiem fosforu zostały odnotowane. Mogą się one przekładać na wrażenie złego samopoczucia, na mdłości, a także na wypryski skórne, w kilka godzin po podaniu radiofarmaceutyku. Ilość produktu radioaktywnego wywołuje promieniowanie porównywalne do tego z powszechnych badań radiologicznych. Jest więc ono nieszkodliwe.

Pacjent musi często pić i równie często opróżniać swój pęcherz, w ciągu 3-4 godzin po badaniu. W ten sposób, pacjent eliminuje szybciej związki radioaktywne ze swojego ciała. Scyntygrafia jest odradzana kobietom w ciąży. W przypadku karmienia piersią, pacjentka powinna je przerwać na 24 godziny po badaniu. W czasie tego okresu, pokarm powinien być odciągany i wyrzucany.

Komentarze do: Co to jest scyntygrafia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz