Szukaj

Ciśnienie na życie

Podziel się
Komentarze0

Psychologiczny Uniwersytet Trzeciego Wieku SWPS w Sopocie wspiera akcję „Ciśnienie na życie”. Akcja bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi, skierowana do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Trójmiasta, odbędzie się w środę 10 kwietnia 2013 r. w sopockim wydziale SWPS, przy ul. Polnej 16/20.


Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem chorób związanych z nadciśnieniem i popularyzację działań profilaktycznych wśród polskich seniorów. Uczestnicy akcji dowiedzą się, jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu i jakie są techniki radzenia sobie ze stresem. W dniu akcji, o godz. 15.30 wykład pt. „Metody redukcji stresu a profilaktyka kardiologiczna” wygłosi mgr Magdalena Karamać, psycholog kliniczny z SWPS Sopot.

Z raportu „Nadciśnienie tętnicze – czy wiemy o nim wszystko?” wynika, że wiele osób po 50. roku życia nie myśli o diagnozowaniu stanu swojego zdrowia w zakresie chorób kardiologicznych. Tymczasem dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Przekonanie osób z grupy ryzyka do działań profilaktycznych to wielka szansa  zmniejszenia wskaźnika przedwczesnej umieralności w grupie ludzi poniżej 65 roku życia, który pomimo nowoczesnej medycyny należy w Polsce wciąż do najwyższych w Europie. A to właśnie regularne  pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary  czy zawał serca – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.


Pomiary ciśnienia i przekazywane przez ekspertów wskazówki dotyczące profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych mają na celu uświadomienie wagi problemu i wskazanie możliwości zapobiegania chorobom związanym z nadciśnieniem.  – Popieramy każdą akcję, która może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej.  W naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku promujemy zdrowy styl życia organizując wykłady eksperckie, warsztaty i zajęcia fizyczne. Dlatego też z przyjemnością włączyliśmy się do akcji – mówi Joanna Walczak, kierownik projektu Psychologiczny Uniwersytet Trzeciego Wieku SWPS Sopot.


Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronach: www.cisnienienazycie.pl oraz www.swps.pl/sopot.

****
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Wydział Zamiejscowy SWPS w Sopocie istnieje od 2002 r. Jego dziekanem jest prof. dr hab. Bogdan Wojciszke. W ofercie wydziału znajdują się studia na kierunkach: psychologia, psychologia w indywidualnej organizacji toku studiów oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Przy sopockim wydziale SWPS działa Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego oraz Laboratorium Psychologii Stosowanej i Badań nad Poznaniem, Emocjami i Podejmowaniem Decyzji. Więcej: www.swps.pl.

Komentarze do: Ciśnienie na życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz