Szukaj

Chroniczne używanie kokainy powoduje zmiany w strukturach neuronów w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Chroniczny kontakt z kokainą powoduje zmniejszenie ekspresji proteiny znanej z tego, iż reguluje plastyczność mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Buffalo oraz ze szkoły medycznej Mount Sinai School of Medicine. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Neuroscience.Naukowcy amerykańscy przeprowadzili swoje prace in vivo na myszach i stwierdzili, że redukcja ekspresji wyżej wspomnianej proteiny prowadzi do strukturalnych zmian w mózgu, co skutkuje większą wrażliwością na "nagradzające" działanie kokainy.

Nowe badanie sugeruje więc, że istnieją potencjalne nowe cele dla opracowania leków zwalczających uzależnienie od kokainy.

Doktor David Dietz, profesor farmakologii i toksykologii w szkole School of Medicine and Biomedical Sciences, jeden z autorów tego badania, mówi: stwierdziliśmy, że przewlekły kontakt z kokainą u myszy prowadzi do spadku poziomów tej sygnalizującej proteiny. Redukcja ekspresji tej proteiny, zwanej Rac1, powoduje całą kaskadę następujących po sobie wydarzeń, które są związane ze zmianami stukturalnej plastyczności mózgu. Chodzi tutaj o kształt i o rozwój procesów neuronalnych w mózgu.


Pośród tych zmian, badacze zaobserwowali znaczący wzrost liczby fizycznych wypukłości albo kolców, które wyrastają z neuronów w centrum nagrody w mózgu. Sugeruje to, że proteina Rac1 może kontrolować to w jaki sposób kontakt z narkotykiem, takim jak kokaina, może zmieniać mózg tak, iż dana jednostka jest bardziej podatna na uzależnienie, mówi profesor David Dietz.

Obecność tych kolców sugeruje, że w mózgu dochodzi do szczytowego poziomu poczucia "nagrody i szczęścia" w momencie, kiedy dana osoba ma kontakt z kokainą.

Zmieniając poziom ekspresji proteiny Rac1, profesor David Dietz był w stanie kontrolować uzależnienie u myszy.

Aby przeprowadzić swój eksperyment, profesor David Dietz posłużył się nowym narzędziem, które pozwala na kontrolowanie ekspresji proteiny Rac1.

Teraz możemy dobrze zrozumieć w jaki sposób proteina ta funkcjonuje, a więc możemy się przyjrzeć temu w jaki sposób geny regulujące, w ściśle określonym punkcie czasu, mogą wpływać na zachowania, takie jak uzależnienie od narkotyków albo stany chorobowe, wyjaśnia profesor David Dietz.

W swoim laboratorium, naukowiec ten kontynuuje swoje badania nad powiązaniami między zachowaniem a plastycznością mózgu, przyglądając się na przykład temu w jaki sposób plastyczność mózgowa wpływa na to ile dane zwierzę zażywa narkotyku. I jak uparcie zwierzę to próbuje dostać narkotyk.

Badania te zostały ufundowane przez narodowy instytut National Institute on Drug Abuse oraz narodowy instytut National Institute of Mental Health.

Komentarze do: Chroniczne używanie kokainy powoduje zmiany w strukturach neuronów w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz