Szukaj

Choroby siatkówki: nowa nadzieja dzięki embrionalnym komórkom macierzystym

Podziel się
Komentarze0

Zespół brytyjskich badaczy z UCL w Londynie właśnie odtworzył percepcję wzrokową w siatkówce niewidomych myszy, dotkniętych ludzkim modelem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, lecząc je komórkami pochodzącymi od embrionalnych komórek macierzystych. Badanie opublikowano w magazynie Nature Technology.Naukowcy podkreślają, że ich badanie jest pierwszym, które zidentyfikowało stadium rozwoju komórek nazywanych prekursorowymi, w którym mogą integrować się i rozróżniać w fotoreceptory w siatkówce.

W pierwszym etapie prac, Brytyjczycy uzyskali te komórki u bardzo młodych myszy. W kolejnej fazie, o której traktuje najnowszy artykuł, komórki te udało się uzyskać z macierzystych komórek embrionalnych, hodowanych w laboratorium metodą 3D.

Komórki te następnie przeszczepiono dorosłym niewidomym myszom. Okazało się, że te prekursorowe komórki nie tylko przekształciły się w fotoreceptory na łonie siatkówki dotkniętej chorobą, ale także stworzyły powiązania synaptyczne z sąsiadującymi neuronami, sięgając aż do nerwu optycznego.


Niestety, nie stwierdzono obiektywnej poprawy wzroku u gryzoni. Naukowcy przypuszczają, iż należy zwiększyć liczbę wydolnych i integrujących się komórek, aby było to możliwe.

Jak uważa prof. Robin Ali z ofatalmologicznego instytutu w Londynie, rezultaty te mimo wszystko są zachęcające. Naukowiec planuje przejście do fazy pierwszych badań na człowieku w ciągu najbliższych pięciu lat.

Podkreśla, że tego typu hodowla komórek była zrealizowana już na ludzkich macierzystych komórkach embrionalnych.

Prof. Ali mówi: - Jeżeli będziemy w stanie implantować najbardziej użyteczne fotoreceptory, czyli ok. 20 000 słupków, będzie to już wielki postęp. Nie potrzebujemy bowiem jakiejś astronomicznej liczby słupków, aby zapewnić skuteczne widzenie osobie dotkniętej zwyrodnieniem plamki żółtej. Centrum plamki żółtej siatkówki, które jest odpowiedzialne za najdokładniejsze widzenie, zawiera zaledwie 20 000 słupków. Aby więc otrzymać dobry rezultat, nie potrzebujemy naprawdę dużej ilości komórek!

Komentarze do: Choroby siatkówki: nowa nadzieja dzięki embrionalnym komórkom macierzystym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz