Szukaj

Choroba bostońska atakuje!

Podziel się
Komentarze0

W Polsce zaatakował wirus  Coxsackie, który jest przyczyną choroby bostońskiej. Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji są bolesne pęcherzyki wewnątrz ust, na śluzówce gardła oraz na dłoniach i stopach. Atakuje najczęściej dzieci poniżej 5 r. życia. Na ich skórze pojawiają się brzydkie czerwone plamy i bolesne pęcherzyki.


Wirus zaatakował najpierw warszawskie przedszkola, teraz przeniósł się do Łodzi. Trudno jest jednak oszacować skalę choroby.

Choroba ta dziesiątkuje przedszkolaków. Przerażają zdjęcia dziecięcych dłoni i stóp pokrytych pęcherzami. Rodzice z szukają informacji o wirusie  Coxsackie, który powoduje chorobę bostońską.

Wirus Coxsackie wywołuje wiele chorób, jedną z najcięższych jest zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Jednakże jest on związany także z zapaleniem gardła oraz innymi chorobami przeziębieniowymi, w tym także z grypą. Może powodować wrzodziejące zapalenie jamy ustnej.


Coxsackie jest główną przyczyną choroby bostońskiej, charakteryzującej się czerwonymi plamami na kończynach oraz bolesnymi pęcherzami zarówno na dłoniach, jak i stopach. Powyższy wirus doprowadza także do zapalenia opłucnej, jąder, a także mięśnia sercowego. Może się przyczynić również do poronienia przez kobiety będące w ciąży.

Wirus  CoxsackieDo postawienia diagnozy zarażenia wirusem Coxsackie często konieczne jest zlecenie badań wirusologicznych. Przeważnie objawy ustępują po kilku dniach podczas których wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych. Jednakże w wypadku, gdy przejawy infekcji są dużo poważniejsze niż gorączka konieczne jest udanie się do lekarza. Nigdy nie powinno stosować się antybiotyków w leczeniu Coxsackie, gdyż nie działają one po prostu na wirusy.

Komentarze do: Choroba bostońska atakuje!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz