Szukaj

Choroba Alzheimera: dwie grupy identyfikują 5 nowych genów związanych z chorobą

Podziel się
Komentarze0

Pięć nowych genów związanych z chorobą Alzheimera zostało odkrytych przez dwie międzynarodowe ekipy badawcze, co tym samy otwiera bramy do innych pól badań nad przyczynami tej degeneracyjnej choroby, dotykającej mózg, według badania opublikowanego niedawno w przeglądzie naukowym Nature Genetics.Badania zostały przeprowadzone przez grupę badawczą ustanowioną do prac nad chorobą ALzheimera, kierowaną przez Stany Zjednoczone, oraz przez grupę europejską, prowadzoną przez Uniwersytet Cardiff, w Walii, w Wielkiej Brytanii.

Identyfikacja czterech z tych genów przez grupę amerykańską była możliwa dzięki analizie kodu genetycznego 53 000 osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie oraz w Europie.

Grupa europejska z kolei odkryła piąty gen, tym samym podnosząc do dziewięciu liczbę genów znanych z tego, iż są związane z chorobą Alzheimera.

Profesor Peter St George-Hyslop z Uniwersytetu w Toronto wspomniał, że wiele z tych genów wydaje się być takimi samymi drogami biochemicznymi w mózgu.

Drogi te są związane z przyczynami choroby, co było faktem nieznanym aż do tej pory,
dorzucił naukowiec, którego ekipa wchodziła w skład zespołu gromadzącego 44 uniwersytety oraz instytucje badawcze.


Zdaniem profesora Petera St George-Hyslop, fakt, iż każdy nowo zidentyfikowany gen zwiększa ryzyko demencji pod koniec życia, przedstawia sobą bardzo ważne odkrycie na temat przyczyn choroby Alzheimera. Role odgrywane przez cholesterol oraz zapalenie komórek mózgu w pojawianiu się choroby Alzheimera są oczywiście lepiej poznane przez naukowców.

Profesor Peter St George-Hyslop wyjaśnił, że aż do tej pory, naukowcy uważali, że zapalenie służyło do wyczyszczenia mózgu z martwych komórek. Ostatnie badania wskazują jednak na coś zupełnie przeciwnego, wyjaśnia naukowiec.

Zapalenie jest integralną częścią choroby Alzheimera. Nie pojawia się pod koniec choroby, ale w jej pierwszych stadiach, stwierdza profesor Peter St George-Hyslop.

Dyrektor amerykańskiej grupy oraz badacz na Uniwersytecie w Pensylwanii, pan Gerard Schellenberg, podkreślił, że te odkrycia są owocem wielu lat wspólnego wysiłku wielkiej grupy naukowców.

Jesteśmy jeszcze na samym początku. Zależy nam, aby określić w jaki sposób geny wpływają na pamieć oraz na funkcje intelektualne w procesie starzenia, wspomniał w komunikacie Gerard Schellenberg.

Profesor St George-Hyslop ze swej strony podkreślił fakt, iż kolejne badanie naukowe będzie poświęcone sposobom, w jakie geny te prowokują zapalenie oraz zakłócają metabolizm cholesterolu.

Komentarze do: Choroba Alzheimera: dwie grupy identyfikują 5 nowych genów związanych z chorobą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz