Szukaj

Cholesterol: nowy lek obniża poziom cholesterolu o 66%

Podziel się
Komentarze1

Podawany raz w miesiąc eksperymentalny lek laboratoriów Amgen obniża poziomy cholesterolu o dodatkowe kilkadziesiąt procent u pacjentów już zażywających leki statynowe. Ale to nie jedyna dobra nowina, ponieważ laboratoria Regeneron Pharmaceutical już oprcowały podobny lek, który ma blokować proteinę PCSK9.Co ważne, jak podkreślają jeszcze naukowcy, żaden z tych leków nie wykazał do tej pory żadnych poważnych skutków ubocznych. Wcześniejsze badania pokazały, że obydwa eksperymentalne leki obniżają poziom złego cholesterolu o ponad dwie trzecie.

Aczkolwiek, lek firmy Amgen, czyli AMG 145 został przetestowany u zdrowych ochotników, którzy nie zażywali innych leków antycholesterolowych. Natomiast, REGN 727 firmy Regeneron Pharmaceutical przetestowano u pacjentów z wysokim cholesterolem, którzy już zażywali statyny.

Laboratoria Amgen przedstawiły właśnie pierwsze rezultaty ze wstępnych badań nad AMG 145  u pacjentów z wysokim cholesterolem, którzy też zażywali statyny. Imponujące odkrycia dotyczą tych pacjentów, którzy dostają lek co dwa tygodnie albo raz w miesiącu.

Badanie przeprowadzono na 51 pacjentach, którzy dostawali co miesiąc zastrzyk z AMG 145 i zażywali niskie i umiarkowane dawki leków statynowych. Okazało się, że lek ten obniżył od dwie trzecie poziom cholesterolu LDL u pacjentów, w ciągu 8-tygodniowego badania.

Podawaliśmy dwie dawki w odstępie czterotygodniowym, a pod koniec ósmego tygodnia stwierdziliśmy niewielki spadek możliwości leku, jak wyjaśnia dyrektor medyczny w Amgen, Clapton Dias. Natomiast, 66-procentowy spadek cholesterolu LDL się utrzymał.


U pacjentów, którzy otrzymywali zastrzyki AMG 145 co dwa tygodnie w kombinacji z niskimi i umiarkowanymi dawkami leków statynowych, obniżka poziomu cholesterolu LDL wyniosła powyżej 75% w ciągu sześciu tygodni badania. U pacjentów, którzy otrzymywali zastrzyki AMG 145 co dwa tygodnie w kombinacji z wysokimi dawkami leków statynowych, obniżka poziomu cholesterolu LDL wyniosła powyżej 63%.


Badania te zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu naukowym amerykańskiego towarzystwa kardiologicznego (American College of Cardiology), które miało miejsce w Chicago.

Dyrektor medyczny w Amgen, Clapton Dias wyjaśnia jeszcze, że zdolność leków takich jak AMG 145 do obniżania poziomu LDL poza poziomami osiąganymi przez leki statynowe, takie jak Lipotor, może pomóc milionom pacjentów chorujących na serce, którzy walczą o obniżenie cholesterolu do poziomów, które są dopuszczane przez lekarzy.

Jakieś 60% pacjentów z grupy wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych nie jest w stanie osiągnąć tego celu, mówi Clapton Dias. A to oznacza, że to ci pacjenci będą właśnie pierwszymi, którzy skorzystają z dobroczynnego działania AMG 145, o ile próby kliniczne potwierdzą jego działanie.

Jak uważa Steven Nissen, przewodniczący wydziału kardiologii w Cleveland Clinic, wszystkie leki, które blokują proteinę PCSK9, kiedy są używane ze statynami, mogą mieć bardzo głębokie działanie.

Jeżeli te leki wejdą na rynek, stwierdza specjalista, każda osoba z wysokim poziomem złego cholesterolu LDL będzie mogła osiągnąć wymarzony cel. Poza tymi być może, którzy cierpią na rzadkie genetyczne uwarunkowania nie pozwalające na wyciągnięcie profitów z nowych leków.

Steven Nissen przestrzega jednocześnie, iż potrzebne są dodatkowe, znacznie szersze badania, które pozwolą ocenić bezpieczeństwo obydwu nowych leków. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie tych leków pod kątem długoterminowego ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca.

Komentarze do: Cholesterol: nowy lek obniża poziom cholesterolu o 66% (1)

marusia
marusia 30-11-2012 13:33

lek

1

Mój tata choruje na nadciśnienie, ma też podwyższony cholesterol - niestety nie zawsze odżywiał się zdrowo, stres i siedzący tryb życia też robią swoje. Od jakiegoś czasu jednak stara się bardziej dbać o siebie, uprawia ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze