Szukaj

Chodzenie: wspólne źródło między zwierzętami i ludźmi

Podziel się
Komentarze0

Według badania zrealizowanego przez badaczy włoskich, umiejętność chodzenia u ludzi i u innych zwierząt, miała  ewoluować na bazie tej samej dawnej sieci neuronów.Badanie opublikowane w przeglądzie naukowym Science przez badaczy z Santa Lucia Fondation w Rzymie, właśnie udowadnia, że ten sam łańcuch nerwowy odpowiadający za motorykę, jest źródłem umiejętności chodzenia u zwierząt i u ludzi.

Te sieci neuronów są zbudowane z indywidualnych neuronów, które mogą mieć różne funkcje, ale które pozostają powiązane ze sobą. Aby dotrzeć do takich rezultatów, naukowcy porównali aktywność elektryczną wyprodukowaną przez 20 różnych mięśni szkieletowych (znajdujących się pod świadomą kontrolą mózgu) u osoby dorosłej i u dziecka, z aktywnością elektryczną wyprodukowaną u noworodka w czasie chodu automatycznego.


Chód automatyczny to odruch archaiczny, który naśladuje ruchy chodu, w momencie kiedy podtrzymuje się noworodka w pozycji stojącej.

Autorzy stwierdzili, że u noworodków, neurony rdzenia kręgowego są aktywowowane w dwóch etapach: pierwszy etap każe nogom zginać się i prostować, a drugi etap każe nogom iść naprzemiennie do przodu, jak donosi Science et Avenir.

Natomiast, obwód neuronowy, którzy zarządza świadomym chodem, wymaga czterech odrębnych etapów, aby zarządzać ruchami nóg, ale również sprawić, że palce się podniosą, zanim noga zacznie się zginać.

Podobne obwody neuronowe można również zaobserwować u szczura, u kota, u małpy i u perliczki. Badanie to pokazuje, że nawet jeśli człowiek, w danym momencie, ewoluował innaczej, aby stać się istotą dwunożną, to jego model chodu zachował niektóre funkcje motoryczne wspólne dla wielu gatunków zwierząt.

Komentarze do: Chodzenie: wspólne źródło między zwierzętami i ludźmi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz