Szukaj

Chantix, lek przeciwko paleniu, nie jest związany z ryzkiem depresji i myślami samobójczymi, uważa FDA

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja FDA stwierdza, iż lek firmy Pfizer, pomagający rzucić palenie, nie nasila psychicznych problemów, takich jak depresja oraz myśli samobójcze. Wnioski takie agencja podaje na podstawie dwóch badań, których odkrycia okazały się niedefinitywne.Amerykańska Food and Drug Administration badała doniesienia o zaburzenich nastroju i zaburzeniach zachowania pośród pacjentów leczonych lekiem Chantix od 2007 roku.

Agencja mówi w komentarzu, iż dwa badania finansowane przez państwo, obejmujące obserwacją ponad 26 000 pacjentów, nie wykazały większej liczby hospitalizacji pośród pacjentów leczonych lekiem Chantix, w porównaniu do tych, którzy używają plastrów antynikotynowych i innych terapii pomagających rzucić palenie.

FDA podkreśla, że badania zarejestrowały jedynie problemy psychiczne, które pojawiły się w czasie hospitalizacji, co oznacza, że o wielu z nich nie doniesiono.

Dodatkowo, badania prowadzone przez Department of Veterans Affairs i Department of Defense nie były wystarczająco szerokie, żeby wychwycić bardzo rzadkie skutki uboczne.

Grupy takie jak Federal Aviation Administration już zakazały stostwania tego leku pilotom oraz kontrolerom ruchu powietrznego, z powodu skutków ubocznych, które mogą zagrozić w poprawnym wykonywaniu przez nich obowiązków.


Agencja Food and Drug Administartion mówi, że badania w dalszym ciągu trwają, a także zaleca pacjentom, aby konsultowali się ze swoimi lekarzami, kiedy tylko doświadczą niepożądanego działania leku Chantix. Laboratoria farmaceutyczne Pfizer same prowadzą swoje własne badania na szeroką skalę nad skutkami uboczymi tego specyfiku, skupiając się głównie na zaburzeniach zachowania. Ale rezultaty tego badania będą dostępne dopiero po 2017 roku.

Specjaliści od spraw zdrowia, lekarze i farmaceuci, powinni doradzać pacjentom natychmiastowe przerwanie zażywania leku Chantix, a także bezzwłoczną konsultację z lekarzem, jeżeli pojawi się u nich pobudzenie, wrogość, smutny nastrój albo zmiany w zachowaniu i myśleniu, które nie są typowe dla obserwowanych pacjentów, podkreśla jeszcze amerykańska agencja FDA.

Ponad 8 900 000 ludzi w Stanach Zjednoczonych zażywało Chantix odkąd pojawił się na rynku amerykańskim w 2006 roku. Ostatniego roku, firma Pfizer doniosła, iż na sprzedaży leku zarobiła 755 000 000 dolarów, co oznacza spadek o 14%, w porównaniu do szczytu sprzedaży z 2007 roku – 883 miliony dolarów.

Jak działa Chantix?

Lek ten działa na te same strefy mózgu co nikotyna, kiedy ludzie palą. Chantix blokuje więc nikotynę w tych punktach, ale powoduje równocześnie uwalnianie substancji dobrego samopoczucia, czyli dopaminy.

Aktualnie, na opakowaniu leku widnieją już ostrzeżenia na temat najpoważniejszych skutków ubocznych, włączając w to wrogość, popudzenia, depresję, a także myśli samobójcze oraz zaburzenia zachowania.

Laboratoria Pfizer, z siedzibą w Nowym Jorku, już wydały oświadczenie: przyglądamy się tym informacjom ważnym dla palaczy, które dostarczyła nam agencja FDA.

Komentarze do: Chantix, lek przeciwko paleniu, nie jest związany z ryzkiem depresji i myślami samobójczymi, uważa FDA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz