Szukaj

Cenna witamina D – walczy z chorobami serca, Alzheimerem i cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy wychwalają ogromne zalety prohormonu witaminy D, który wykazuje właściwości chroniące przed schorzeniami układu krwionośnego, cukrzycą i Alzheimerem. Trzy niezależne od siebie badania wykazują, że utrzymanie poziomu witaminy D pomiędzy 50 a 70 ng/ml może być pomocne w zapobieganiu wielu przewlekłym chorobom.

Ważna nie tylko dla kości

Wyniki badań opublikowane w piśmie Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases pokazują, że witamina D jest zaangażowana w utrzymanie prawidłowej równowagi układu krwionośnego. Zaburzenie tej homeostazy przyczynia się do cukrzycy, otyłości, podwyższonego poziomu lipidów we krwi, wysokiego ciśnienia tętniczego, dysfunkcji śródbłonka, udaru i choroby wieńcowej. By utrzymać witaminę D na odpowiednim poziomie, naukowcy zalecają przyjmowanie jej w dawce od 0,1 do 0,8 mg dziennie. To znacznie powyżej obecnie obowiązującego minimalnego poziomu obliczonego na 0,04 mg (co autorzy badań określają mianem dawki „anemicznej”).

Kontroluje geny odpowiedzialne za pamięć

Z kolei naukowcy z University of Miami's School of Medicine wykazali bezpośredni genetyczny związek między niskim poziomem witaminy D, a gromadzeniem się w mózgu amyloidu, białka powszechnie oskarżanego o wywoływanie choroby Alzheimera. Naukowcy swoje spostrzeżenia zamieścili w czasopiśmie Neurobiology of Aging – przyjrzeli się genom wchodzącym w związek z receptorem witaminy D u 492 osób z późnymi początkami Alzheimera i u 496 zdrowych osób.

Zespół przeprowadzający badanie ostatecznie doszedł do następującego wniosku: „Nasze odkrycie jest zgodne z wynikami badań epidemiologicznych, wskazujących na fakt, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera”.

Istotne, by uzupełniać jej niedobory

Badań podjęli się też naukowcy z Hiszpanii. W 1996 roku ocenili poziom witaminy D u 1 226 osób. Po 8 latach powtórzyli badanie na tych samych osobach. Sprawdzono również, w jakim stopniu rozwinęła się u nich cukrzyca w ciągu całego badania. Wyniki obu testów zestawiono ze sobą. Rezultaty można znaleźć w piśmie Clinical Nutrition, a wyglądają one następująco: osób z poziomem witaminy D powyżej 18,5 ng/ml dotyczyło aż o 83 procent mniejsze ryzyko zachorowania w ciągu ośmiu lat na cukrzycę typu II. Żaden z uczestników, u którego witamina D utrzymywała się na poziomie powyżej 30 ng/ml, nie zachorował na ten typ cukrzycy.

Powinno zatem być to dla nas jasne (skoro tak wiele badań z ostatniego czasu na to wskazuje), że witamina D zalicza się do najważniejszych steroidowych składników odżywczych. Jednak wielu ludzi ignoruje ten fakt, narażając swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Większość osób powyżej 21. roku życia powinno dostarczać organizmowi minimum 0,2 mg witaminy D dziennie. Ponadto należy regularnie badać krew, by kontrolować, czy poziom witaminy utrzymuje się na optymalnym poziomie 50-70 ng/ml.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Cenna witamina D – walczy z chorobami serca, Alzheimerem i cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz