Szukaj

Białko w moczu oznacza ryzyko spadku poznawczego?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, że obecność protein w moczu to marker przyszłego spadku poznawczego u ludzi z cukrzycą typu 2 i normalną funkcją nerek. Prace ukazały się w Clinical Journal of the American Society of Nephrology. Naukowcy sugerują, że proteiny w moczu mogą być wczesnym znakiem ostrzegawczym.Diabetycy są bardziej niż inni zagrożeni upośledzeniem poznawczym, a przede wszystkim upośledzeniem wynikającym z zaburzeń naczyniowych.

Najnowsze badania przeprowadzili: dr Joshua Barzilay z Kaiser Permanente of Georgia/Emory School of Medicine i dr Lenore Launer z National Institute on Aging.

Sprawdzili oni, czy białkomocz – zaburzenie funkcji nerek, powszechne u cukrzyków, charakteryzujące się nadmiarem protein w moczu – przepowiada spadek poznawczy u starszych dorosłych.

Przeanalizowano dane dla 2 977 diabetyków w wieku średnio 62 lata, zbierane w okresie 2005 – 2009. Uczestnicy przeszli też testy neuropsychologiczne, na początku, po 20 miesiącach i kolejny po 40 miesiącach badania.


Okazało się, że ludzie z utrzymującym się białkomoczem doświadczyli większego spadku poznawczego w okresie badania, przede wszystkim jeżeli chodzi o prędkość przetwarzania informacji.

Nie stwierdzono większych różnic między ludźmi z utrzymującym się białkomoczem i ludźmi bez białkomoczu pod kątem pamięci werbalnej i funkcji wykonawczych.

Dr Barzilay mówi: - Nasze badania sugerują subtelną zmianę, na poziomie 5%. Ale jeśli spadek ten się utrzyma przez kolejne 10 – 15 lat, przełoży się na znaczące pogorszenie funkcji poznawczych u ludzi w wieku 75 – 80 lat.

Biorąc pod uwagę to, jak powszechny jest białkomocz u diabetyków i seniorów, odkrycia te mają wielkie znaczenie dla tych populacji. Poza tym białkomocz jest też powszechny dla ludzi starszych z nadciśnieniem i bez cukrzycy.

Komentarze do: Białko w moczu oznacza ryzyko spadku poznawczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz