Szukaj

Białko przeznaczenia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy wygrali kolejną potyczkę ze starością. Dzięki hormonalnemu eliksirowi młodości o mitologicznej nazwie kilka myszy zyskało dodatkowy rok życia.

Za pomocą manipulacji genetycznej naukowcom ze stanowego uniwersytetu w Teksasie udało się doprowadzić do mutacji jednego z genów o nazwie Klotho. Dzięki zmianie w DNA myszki produkowały o wiele więcej białka o tej samej nazwie, które - zdaniem autorów opublikowanej w tygodniku "Science" pracy - można by nazwać hormonem młodości. Nadmiar białka wyłączał w komórkach myszy wrodzony program, który odpowiada za długość ich życia, co z kolei doprowadziło do wydłużenia życia samych myszy. Jeszcze niedawno sądzono, że białko Klotho działa odwrotnie i przyspiesza proces starzenia.


Klotho, na cześć której nazwano białko, to postać mitologiczna. Była jedną z trzech mojr - boginek przeznaczenia i ludzkiego losu, która odpowiadała za przędzenie nici żywota. Jej siostra Lachesis pilnowała, by nić się nie splątała, a Atropos - przecinała ją, gdy nadchodziła pora na śmierć człowieka

Komentarze do: Białko przeznaczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz