Szukaj

Białe krwinki mogą odgrywać rolę w rozprzestrzenianiu się raka

Podziel się
Komentarze0

Białe krwinki, obrona organizmu przed infekcjami, mogą odgrywać znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu się raka, jak udowodniło badanie Reserach Institute of the McGill University Health Centre w Kanadzie. Doświadczenie przeprowadzono na zwierzętach. Wyniki opublikowano w Journal of Clinical Investigation.Pokazało, iż sieć obrony przed infekcjami, zwana Neutrophils Extracellular Traps, która wyłapuje szkodliwe patogeny w ciele, zdaje się także wyłapywać i aktywować komórki raka krążące w organizmie (czyli metastazy).

W ten sposób sieć ta przyczynia się do tego, że rozprzestrzeniania nowotworu w organizmie jest łatwiejsze.

Na szczęście kolejne eksperymenty pozwoliły udowodnić, iż leki przerywające tę sieć zatrzymują rozprzestrzenianie się i rozwój raka.

Dr Lorenzo Ferri, jeden z badaczy, mówi: - Poprzednie nasze badanie pokazało, że ciężka infekcja u pacjenta chorego na raka i będącego po operacji, wiąże się z większym ryzykiem, iż chory będzie miał nawrót raka w postaci metastaz. Dlatego postanowiliśmy prześledzić rolę komórek w infekcji, przede wszystkim neutrofilów, które są pierwszymi i najliczniejszymi białymi krwinkami używanymi przez układ odpornościowy do zwalczania infekcji.


Wcześniejsze badania innych naukowców także pomogły Kanadyjczykom w zrozumieniu przyczyny rozprzestrzeniania się raka. Na przykład artykuł opublikowany w Nature Cell Biology w tym roku pokazał, że rak może się rozprzestrzeniać w ciele poprzez proces „chase and run”.

Dodatkowo, badacze z University of California w San Diego w magazynie Cancer Research pokazali, w jaki sposób udało im się zidentyfikować proteinę, która wydaje się odgrywać znaczącą rolę w regulacji rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych na resztę ciała.


Komentarze do: Białe krwinki mogą odgrywać rolę w rozprzestrzenianiu się raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz