Szukaj

Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew

Podziel się
Komentarze0

Lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie zaangażowani w kampanię społeczną „BIAŁACZKA - SPRAWDŹ CZY NIE WESZŁA CI W KREW” będą kontynuować w swoich przychodniach program profilaktyki edukacyjnej związanej z regularnym badaniem krwi. W poniedziałek, tj. 21 grudnia 2009 roku w Warszawie lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie wzięli udział w konferencji związanej z zakończeniem kampanii społecznej „Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew”.Akcja została zainicjowana przez Fundację Urszuli Jaworskiej i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusza Nowaka. Celem spotkania było podsumowanie kampanii związanej z edukacją społeczną i zachęceniem Polaków do regularnego wykonywania badań morfologii krwi. W ramach działań przeprowadzone zostały m.in.: bezpłatne badania morfologiczne krwi w 13 miastach Polski.

Uwaga!!! Portal Biomedical.pl pomaga Adzie:

Wszyscy, którzy możecie oddać krew podarujcie Adzie życie!!!

Od zawsze Federacja PZ kładzie nacisk na profilaktykę. Powszechność i wykonalność programów profilaktycznych jest od lat bolączką całej medycyny w Polsce, medycyny opartej o programy naprawcze. Porozumienie Zielonogórskie sukcesywnie wdraża profilaktykę w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, dedykując ją wielu poważnym schorzeniom. To tu w POZ jest bowiem możliwość powszechnego i indywidualnego dotarcia do pacjenta i zweryfikowania wykonalności badań profilaktycznych. Wdrażane przez Federację PZ programy to min: profilaktyka chorób układu krążenia i układu oddechowego - POCHP, to również akcja antynikotynowa, walka z gruźlicą, kontrolowanie i nadzorowanie cukrzycy, eliminowanie chorób układu krążenia, wsparcie skutecznej terapii programów profilaktycznych zainicjowanych przez SIMP i NFZ.


Lekarze z Federacji PZ również aktywnie włączyli się w profilaktykę chorób nowotworowych i zamierzają kontynuować akcję „Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew” w swoich przychodniach, edukując społeczeństwo, jak również rekomendując i przeprowadzając badania morfologiczne, szczególnie wśród grup podwyższonego ryzyka także u dzieci i kobiet w ciąży. W roku 2007 lekarze z Federacji PZ wykonali 5 mln badań morfologicznych, obecnie liczba ta sięga ponad 8 mln.


Podsumowanie:

Zdaniem lekarzy rodzinnych z Federacji PZ akcje takie są niezwykle potrzebne, ponieważ wypracowują w pacjentach nawyki prozdrowotne. Edukacja w zakresie badań morfologicznych ma do spełnienia jeszcze jedno przesłanie - uświadamia Polakom, że każdy z nas indywidualnie odpowiada za swoje zdrowie, a to, co zrobimy z tą wiedzą zależy już tylko od nas.


Profilaktyki niestety trzeba nauczyć nie tylko społeczeństwo, także osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, bo „z profilaktyką jest tak, jak z Podstawową Opieka Zdrowotną - nie jest tania , ale najtańsza w systemie opieki zdrowotnej, dlatego warto w nią inwestować” - konkluduje Bożena Janicka prezes Federacji PZ.


Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” jest organizacją skupiającą 14 tysięcy lekarzy lecznictwa otwartego z 15 województw. Główne obszary działania Federacji to Podstawowa Opieka Zdrowotna i specjalistka ambulatoryjna.

Porozumienie Zielonogórskie powstało, aby działać wspólnie i we wzajemnym porozumieniu w celu:

  1. ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta,

  2. tworzenia zapisów umowy kontraktowej,

  3. zasad jej finansowania w należytej wysokości,

  4. obrony wysokości realnych nakładów na świadczenia POZ,

  5. wspólnej reprezentacji wszystkich świadczeniodawców POZ wobec Narodowego Funduszu Zdrowia,

  6. eliminacji zapisów umów destabilizujących prawidłowe funkcjonowanie POZ,

  7. umocowania w umowach zapisów gwarantujących możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

  8. stworzenia i upowszechnienia zasad solidaryzmu panregionalnego w myśl zasady "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego”.

W 2004 r. liderzy Porozumienia Zielonogórskiego przekształcili swój ruch w Ogólnopolską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” z siedzibą w Zielonej Górze.Komentarze do: Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz