Szukaj

Leczenie anemii

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje na anemię. Bardzo często objawy anemii są lekceważone, ponieważ zrzucane są na osłabienie, zmęczenie, życie w ciągłym stresie, przepracowanie czy niewyspanie. Jednak takie objawy nie powinny być bagatelizowane i warto sprawdzić, czy nie odpowiada za nie anemia.

Leczenie anemii

Anemia, czyli niedokrwistość charakteryzuje się spadkiem stężenia hemoglobiny lub małą ilością czerwonych krwinek we krwi, czyli erytrocytów. Hemoglobina odpowiada za przenoszenie tlenu do wszystkich narządów i komórek organizmu człowieka, a jej niedostatek, który pojawia się w anemii, jest bardzo niebezpieczny dla mózgu oraz serca, ponieważ te organy są najbardziej wrażliwe na niedotlenienie.

Najczęściej występuje anemia związana z niedoborem żelaza, ale także może pojawić się anemia wynikająca, np. z niedoboru witaminy B12 czy anemia związana z rozpadem czerwonych krwinek. Aby wyleczyć anemię, musi ona zostać odpowiednio zdiagnozowana. Wykonuje się badanie krwi, które ma na celu sprawdzenie poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek. Lekarz musi też przeprowadzić wywiad z osobą badaną, a także może jeszcze zlecić inne dodatkowe badania.

Anemia wcześniej wykryta jest łatwiejsza do wyleczenia. W leczeniu anemii bardzo ważna jest odpowiednia dieta i stosuje się również  preparaty z żelaza.

Leczenie anemii zależy od przyczyny

Bardzo częstym błędem jest leczenie anemii tylko samymi preparatami z żelaza bez znalezienia przyczyny, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ można nie wykryć choroby, odpowiedzialnej za pojawienie się anemii, np. jeśli za anemię odpowiedzialne są obfite miesiączki, konieczne będzie odpowiednie leczenie ginekologiczne. Należy wyeliminować przyczyny anemii, a także uzupełniać niedobory żelaza, można to robić poprzez zażywanie preparatów z żelazem, ale bardzo ważna jest również dieta bogata w żelazo. Preparaty z żelazem oraz dietę powinien ustalić lekarz.

Dieta bogata w żelazo

Skuteczne leczenie anemii opiera się na wyeliminowaniu przyczyny, ale również też na odpowiedniej diecie, która dostarczy organizmowi żelaza oraz innych składników odżywczych. Nie powinna opierać się tylko na samym zażywaniu preparatów z żelazem. W leczeniu anemii lekarze przepisują dodatkowe dawki żelaza, np. w postaci tabletek.

Ważne jest, aby regularnie się odżywiać, jeść 5 - 6 posiłków dziennie, czyli mniej a częściej. Należy wybierać produkty pełnowartościowe, które dostarczą organizmowi wszystkich składników odżywczych, czyli witamin, białek, tłuszczy, węglowodanów oraz składników mineralnych.

Przy anemii zaleca się spożywanie większych ilości mięsa, powinno to być mięso chude, wątróbka, wołowina, należy także jeść chude wędliny. Mięso najlepiej jest ugotować lub upiec w piekarniku, aby ograniczyć ilość tłuszczu dodawaną do potraw. Żelazo zawarte w produktach zwierzęcych łatwiej się przyswaja niż to pochodzenia roślinnego.

Przy wchłanianiu żelaza pomocna jest witamina C. Najwięcej witaminy C zawierają, np. pomidory, cytrusy, czerwona papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki oraz truskawki. Nie chodzi tylko o jedzenie samego mięsa. Inne produkty, które zawierają dużą ilość żelaza i można spożywać podczas leczenia anemii to, np. żółtka jajek, ryby, nasiona słonecznika oraz dyni. Dobre są również zielone warzywa, np. brukselka, natka pietruszki, a także suszone owoce, np. śliwki i morele. Codziennie można zjadać owoce i warzywa, które zawierają witaminę C.

Podczas leczenia anemii należy unikać spożywania słodyczy, białego pieczywa, cukru, ciast, ponieważ nie zawierają żadnych składników odżywczych. Należy także ograniczyć picie kawy i czarnej herbaty, ponieważ zawierają substancje, które blokują przyswajanie żelaza, najlepiej dodawać do nich mleko albo śmietankę. Należy ograniczyć spożywanie produktów, które źle wpływają na wchłanianie żelaza, np. zupki w proszku, sosy w proszku, konserwy.

Jeśli osoba ma anemię, a zażywa leki na stałe, powinna się zapytać lekarza, czy nie powodują one anemii i dlatego może trzeba będzie je zamienić na inne. Bardzo ważne jest również robienie regularnych badań.

Aktywność fizyczna

Podczas anemii nie można zapominać o aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na poprawę ukrwienia organizmu i pobudza go do wytwarzania nowych, czerwonych krwinek.

Anemia musi być dobrze zdiagnozowana, aby można ją w pełni wyleczyć. Jest bardzo niebezpieczna, a jej objawy nie powinny być lekceważone i zrzucane na przemęczenie. Leczeni anemii to nie tylko preparaty z żelazem, trzeba również zadbać o swoją dietę. Anemia uniemożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu, ale może być też tak, że doprowadzi do poważniejszych schorzeń.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Leczenie anemii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz