Szukaj

Spożywanie arbuza obniża ciśnienie krwi

Podziel się
Komentarze0

Prof. Arturo Figueroa z Uniwersytetu we Florydzie twierdzi, że arbuz może znacząco zmniejszyć ciśnienie krwi zarówno podczas spoczynku, jak i w stresującym momencie. „Ciśnienie w aorcie oraz w sercu spada po zjedzeniu arbuza”, mówi Figueroa.

Badanie rozpoczęło się od prostej idei. Dużo ludzi umiera przez zawał serca podczas chłodnej pogody, ponieważ niskie temperatury przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia krwi, w związku z czym serce musi pracować ciężej, aby pompować krew do aorty – co z kolei prowadzi do tego, że przepływ krwi w sercu jest niższy.

Ludzie otyli oraz z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażeni na zawał lub atak serca, kiedy są narażeni na zimno, również w czasie zimy oraz w pokojach o niskiej temperaturze. Co może pomóc ich sercom? Częściową odpowiedzią na to pytanie może być spożywanie arbuza.

Dwunastotygodniowe badanie skupiło się na 13 mężczyznach z nadwagą w średnim wieku oraz na kobietach, które miały podwyższone ciśnienie krwi. Aby wytworzyć symulację zimnej pogody, jedna dłoń uczestnika została zanurzona w wodzie o temperaturze 4 stopni Celsjusza, a w tym samym czasie badano jego ciśnienie krwi oraz inne wskaźniki zdrowia.

Grupa została podzielona na dwie. Przez pierwsze sześć tygodni jedna grupa przyjmowała 4 gramy L-cytruliny oraz 2 gramy argininy dziennie – z ekstraktu arbuza. Druga grupa przyjmowała placebo przez sześć tygodni. Po upływie tego czasu, grupy zamieniły się na kolejne sześć tygodni.

Uczestnicy musieli porzucić przyjmowanie leków na wysokie ciśnienie krwi, nie mogli także wprowadzać żadnych znaczących zmian w ich stylu życia, zwłaszcza powiązanych z dietą i aktywnością fizyczną.

Badanie pokazało, że spożywanie arbuza ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi w aorcie oraz inne naczyniowe parametry. Uczestnicy wykazali poprawę swoich wyników, jeśli chodzi o ciśnienie krwi w momencie odczuwania chłodu oraz w spoczynku.

Badania nad właściwościami arbuza będą kontynuowane. W przeszłości Figueroa udowodnił, jak spożywanie arbuza wpływa na funkcje aorty u kobiet po menopauzie oraz na ciśnienie krwi u nastolatków z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Spożywanie arbuza obniża ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz