Szukaj

Krwotok z nosa – przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Krwotok z nosa to częsta dolegliwość pojawiająca się nie tylko u dzieci, ale i dorosłych.  Głównym miejscem krwotoku jest splot Kiesselbacha, znany także pod nazwą trójkąta (pola) Little'a. Jest on zlokalizowany na przedniej części przegrody nosowej.

Krwotok z nosa – przyczyny

Dolegliwość ta może być nasilona lub nie, występować w postaci niewielkiego plamienia lub silnego, zagrażającego życiu krwotoku.

Urazy okolic nosa

Do najczęstszych przyczyn występowania krwotoku z nosa zalicza się: urazy nosa i błony śluzowej wyścielającej jamę nosową np. w skutek częstego kichania, infekcji (najczęściej wirusowych i bakteryjnych) błony śluzowej jamy nosowej oraz choroby naczyń - choroba Oslera, Webera.

Krwotok z nosa pojawiać się może także w wyniku powstałych złamań w obrębie jamy nosowej, twarzoczaszki, a także złamań podstawy czaszki w obrębie dołu przedniego i środkowego.

Przewlekłe zapalenie zatok

Przyczyną krwotoku z nosa może być także przewlekłe zapalenie zatok. W tym przypadku nasze błony wyściełające kościste zatoki są chronicznie zainfekowane. Możemy zauważyć wydzielanie się obfitej wydzieliny, zatkanie nosa, bóle głowy (w obszarach czoła)  oraz obfite krwawienie z nosa.

Skutki uboczne leków i niektórych produktów

Oprócz tego krwotok z nosa może być skutkiem leczenia niektórymi lekami i preparatami. Takie działania mogą wywołać preparaty zmniejszające krzepliwość krwi -zawierające wafarynę, klopidorgel lub kwas acetylosalicylowy. Kwas ten zawierają leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę (np. aspiryna).

Do krwotoku z nosa może tez przyczynić się długa i intensywna kuracja czosnkiem w przypadku grypy lub przeziębienia. Czosnek ma właściwości hamujące krzepnięcie krwi. W połączeniu z kwasem acetylosalicylowym może prowadzić do jej nadmiernego rozrzedzenia. Przyczyną krwotoku z nosa może być także niedobór niektórych witamin: C (szkorbut) , K , D.

Intensywne zapachy

Częste krwotoki z nosa mogą pojawiać się także u osób narażonych na wdychanie intensywnych zapachów chemicznych, które mogą uszkodzić naczynia krwionośne przegrody nosowej. Ta dolegliwość dotyka na przykład ludzi wykonujących zawód lakiernika, ekspedientki sklepów z farbami, perfumerii.

Często występujące krwawienia z nosa zdarzają się także u kobiet w ciąży.

Jak zareagować na krwotok z nosa?

Podczas wystąpienia krwotoku z nosa należy przyjąć pozycje z głową pochyloną do przodu. Dzięki temu unikniemy spływania krwi do gardła – nigdy nie odchylamy głowy do tyłu lub na boki. Najlepiej będzie jeśli będziemy oddychać ustami, wtedy oczyścimy przegrody nosowe. Po krótkim czasie należy uciskać nos poniżej części kostnej (około 5-10 minut). Dobrze jest też do karku i czoła przyłożyć zimny okład, obkurczy to naczynia krwionośne i zmniejszy napływ krwi. W przypadku, gdy dolegliwość ta nie ustępuje po około pół godzinie, należy udać się do laryngologa.

Przyczyny krwotoku z nosa u dzieci

Z kolei u dzieci przyczyną częstego występowania krwotoku z nosa może być dłubanie  w nosie lub obecność ciała obcego w nozdrzach. Palec lub paznokieć może uszkodzić bogato unaczyniony fragment skóry u wejścia do nosa, zwany polem Little’a. W wyniku tego dochodzi do krwawienia nosa, niekiedy bardzo obfitego. Może ono występować w nocy i często powtarzać się.

Autor: Roksana Dorocicz

Komentarze do: Krwotok z nosa – przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz