Szukaj

Bezsenność? Nie zawsze winny jest stres!

Podziel się
Komentarze1

Sen jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Jeśli nasz rytm dobowy przebiega bez zakłóceń – wieczorem z łatwością zapadamy w sen. Nie wszystkim jednak nocny odpoczynek przychodzi z łatwością. Kiedy przekręcanie się z boku na bok doskwiera nam każdego wieczoru warto zastanowić się, co może być tego przyczyną.

Bezsenność? Nie zawsze winny jest stres!

Nie zrzucajmy jednak całej winy na stres, ponieważ nie jest to jedyna przyczyna bezsenności. Powodów może być znacznie więcej, chociażby niski poziom melatoniny w organizmie.

Stres i zdenerwowanie automatycznie są utożsamiane z bezsennością. Jednak nie zawsze kłopotom z zasypianiem towarzyszy napięcie emocjonalne. Aby dobrze się wyspać, ludzki organizm potrzebuje wielu czynników składowych, których brak może doprowadzić do zaburzeń snu. Warto również podkreślić, że w parze z bezsennością mogą pojawić się problemy zdrowotne, takie jak: zmiany nastroju, depresja, agresja, osłabienie układu odpornościowego.

Wiele twarzy bezsenności

Ważne jest znalezienie powodów bezsenności. Dzięki właściwej diagnozie można zwalczyć przyczynę a nie jedynie męczące objawy. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem i moment układania się do snu przeciąga się w nieskończoność może to świadczyć o tym, że czas wybrany przez nas na nocny odpoczynek nie współgra z naszym biologicznym zegarem. Wszystkie biologiczne procesy, które inicjują sen u człowieka są aktywne w nocy. Za jakość nocnego odpoczynku odpowiada również melatonina – substancja produkowana w mózgu. Kiedy słońce zachodzi, a wokół zaczyna panować mrok, w naszym organizmie rusza produkcja melatoniny.


Zazwyczaj dzieje się to około godziny 21.00. Wtedy organizm zaczyna przygotowywać się do snu, większość procesów powoli się wycisza, by “udać się na nocny wypoczynek”. Proces ten trwa około 12 godzin, tak by około 9 rano ponownie wrócić do dziennego trybu. Wtedy poziom melatoniny we krwi jest bardzo niski.

Zwalczyć przyczynę bezsenności

Tak powinien wyglądać prawidłowy dobowy rytm każdego człowieka. Jednak bardzo często teoria rozmija się z rzeczywistością. Współczesny tryb życia – pośpiech, nocne zmiany, praca do nocy spowodowana nadmiarem obowiązków – to wszystko nie sprzyja naszemu zegarowi biologicznemu, a w konsekwencji może rozregulowywać procesy zachodzące w naszym ciele, między innymi produkcję melatoniny.

Pomoc w postaci środków nasennych działa tylko doraźnie i nie eliminuje przyczyn bezsenności, a jedynie jej objawy. Ponadto jak pokazują prowadzone badania, osoby przyjmujące środki nasenne czują się zmęczone po przebudzeniu, co w długofalowym cyklu pogłębia problem ze snem.

Uzupełnianie poziomu melatoniny w organizmie może pomóc uregulować pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy.

Komentarze do: Bezsenność? Nie zawsze winny jest stres! (1)

renii
renii 23-04-2013 17:35

Sposób na sen

1

Warto przed snem przewietrzyć pokój, nie oglądać filmu akcji, a na pewno horroru! Dobrze zażyć ciepłą kąpiel, wypić ciepłe mleko, a jeśli są warunki na krótki spacer to jak najbardziej polecam!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze