Szukaj

Bakterie enterokrwotoczne: sześć przypadków we Francji

Podziel się
Komentarze0

Jeśli dokładne źródło przypadków infekcji bakterii enterokrwotocznej E. Coli pozostaje jeszcze nieznane, to liczba ofiar nie przestaje rosnąć w całej Europie. We Francji, sześć osób zachorowało po pobycie w Niemczech, w kraju, gdzie naliczono już conajmniej pięć zgonów.Jeśli epidemia infekcji bakterii Escherichia coli STEC (co jest skrótem od agielskiej nazwy Shiga-toxin-Producing Escherichia coli), w dalszym ciągu rozprzestrzenia się w całej Europie, to „informacje dotyczące Francji na dzień dzisiejszy są uspokajające”, jak stwierdziła pani Lisa King, epidemiolog w Instytucie Nadzoru Sanitarnego (INVS, Institut de veille sanitaire ).

Naliczyliśmy aktualnie sześciu pacjentów, którzy, we Francji, mają objawy krwotocznej biegunki po pobycie na północy Niemczech, podkreśla specjalistka. Naciska ona na fakt, iż żaden z tych pacjentów nie został zarażony na ziemi francuskiej. I żaden z tych chorych nie zachorował w efekcie na zespół hemolityczno-uremiczny (HUS). Który, przypomnijmy, jest poważną komplikacją zarażenia bakterią E. Coli.

Trzysta osób ma objawy

W Niemczech natomiast, sytuacja zdaje się ewoluować z godziny na godzinę. W Nadrenii, władze sygnalizują wiele setek przypadków chorych mających objawy infekcji STEC. Przynajmniej trzy setki osób ma cierpieć na zespół HUS.

Zresztą, niemieckie i francuskie dzienniki donoszą o dziesięciu zgonach, ale są to statystyki nie potwierdzone przez władze zdrowotne. Na dzień dzisiejszy, oficjalnie trzy zgony przypisano tej infekcji, ale inne przypadki są w trakcie badań, nawiązuje pani Lisa King. A priori, liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć w przeciągu kilku kolejnych godzin.


Poza Niemcami i Francją więc, także Zjednoczone Królestwo, Austria, Dania, Holandia, Szwecja oraz Szwajcaria donoszą o infekcjach bakteryjnych STEC. Wszystkie te przypadki dotyczą turystów, którzy byli na północy Niemiec, albo innych osób, które mają związki z Niemcami.

Tajemnica niewyjaśniona…


Jeśli chodzi o źródło skażenia, pozostaje ono na dzień dzisiejszy tajemnicą. Nie mamy potwierdzenia odnośnie przyczyn epidemii. Czytam wszędzie, że to ogórki mają być jej źródłem. Nie mamy jednakże jeszcze żadnej pewności, a wiemy po prostu, że chodzi o jakiś produkt roślinny, wyjaśnia pani Lisa King.

Specjalistka podkreśla w końcu „niezwyczajny charakter tej epidemii". Generalnie, zespół HUS uderza przede wszystkim w dzieci poniżej 15 roku życia. W obecnym przypadku, ofiary są w większości osobami dorosłymi oraz raczej kobietami. Dlaczego? Jest to kolejne pytanie, nad którym pochylają się aktualnie naukowcy europejscy.

Proste reguły do przestrzegania

We Francji, specjalne zalecenia zostały wydane szpitalom oraz lekarzom: wszyscy ci lekarze, którzy zdiagnozowali biegunkę krwotoczną albo zespół hemolityczno-uremiczny od 20 kwietnia 2011 roku, u pacjentów wracających z Niemczech, powinni to ujawnić, podsumowuje Lisa King. A jeśli jest to twój przypadek, skontaktuj się z lekarzem bezzwłocznie.

Przypomnijmy w końcu, że przeniesieniu infekcji można w bardzo prosty sposób zapobiec. Poprzez fakt obierania i starannego mycia owoców i warzyw, zwłaszcza wtedy, kiedy są one jedzone na surowo. Należy również dobrze myć zioła aromatyczne.

Przechowujcie również prawidłowo surowe produkty spożywcze – oddzielnie produkty gotowane i gotowe do spożycia, a najlepiej w pojemnikach hermetycznie zamkniętych.

Ostatni punkt (czemu nie), zasugerowany tym razem przez ... Légumes de France, producenta warzyw we Francji „wybierajcie produkty pochodzenia francuskiego w supermarketach i w sklepach detalicznych”.

Nawet jeśli produkcja rolnicza nie zawsze jest gwarancją samą w sobie, to prawdą jest, że tańsze produkty, które kilkakrotnie przemierzyły Europę, niekoniecznie są lepsze...

Komentarze do: Bakterie enterokrwotoczne: sześć przypadków we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz