Szukaj

Baklofen przeciwko alkoholizmowi tylko w poszczególnych przypadkach

Podziel się
Komentarze0

Francuska agencja regulacyjna, AFSSAPS, właśnie przyznała, że słynny lek baklofen może mieć korzystne działanie w leczeniu alkoholizmu. W oczekiwaniu na rezultaty testu klinicznego, który powinien się wkrótce zacząć, agencja AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, francuska agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych) przyznaje, że nie będzie poddawać w wątpliwość przepisywania tego leku w poszczególnych przypadkach.Skuteczność baklofenu w leczeniu uzależenienia alkoholowego jak na razie nie została wykazana, podkreśla francuska agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych.

Jednakże, w nowym raporcie informacyjnym, agencja po raz pierwszy przywołuje nieśmiało „korzystne działanie kliniczne” u niektórych pacjentów.

Dlatego też, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé zdecydowała się zacząć próbę kliniczną na szeroką skalę.

Ostatnie badanie obserwacyjne wykazało, że u niektórych pacjentów baklofen wykazał skuteczność (to znaczy, abstynencja albo redukcja komplusywnej konsumpcji, precyzuje jeszcze agencja AFSSAPS). Jednakże, aktualne dane, które są do dyspozycji, nie pozwalają ustalić oficjalnych zaleceń odnośnie stosowania tego produktu.


I to właśnie dlatego Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé właśnie dała pozwolenie na przeprowadzenie pierwszej próby klinicznej w środowisku ambulatoryjnym, aby w ostatecznym rozrachunku wykazać skuteczność baklofenu, w porównaniu do placebo, na konsumpcję alkoholu.

W badaniu tym udział ma wziąć 320 pacjentów, którzy mają być kontrolowani przez lekarzy addyktologów. Celem tej próby klinicznej będzie określenie, w ostatecznym rozrachunku, dawki tego specyfiku, która jest skuteczna i dobrze tolerowana. 

Natomiast, agencja AFSSAPS nie poddaje w wątpliwość zastosowania i przepisywania baklofenu w skali indywidualnej, ale w dalszym ciągu zaleca przepisywanie tego leku od przypadku do przypadku, a także przystosowanie indywidualnej posologii, aby ograniczyć niepożądane skutki uboczne.

W rzeczywistości, dawki baklofenu podawane w ramach odwyku alkoholowego są bardzo często większe niż te, które są zalecane w ramach oficjalnego wskazania.

Przypomnijmy jeszcze, że baklofen jest molekułą dostępną na rynku od 1975 roku. Na początku, przepisywany był w leczeniu bezwolnych skurczów mięśniowych pochodzenia mózgowego, albo pojawiających się w wyniku uszkodzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, albo niektóre choroby rdzenia kręgowego.

Komentarze do: Baklofen przeciwko alkoholizmowi tylko w poszczególnych przypadkach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz