Szukaj

Baklofen a odstawienie alkoholu: badanie, które potrzebuje wolontariuszy

Podziel się
Komentarze0

Właśnie rozpoczęło się pierwsze badanie kliniczne nad efektywnością i tolerancją baklofenu w dużej dawce, w celu utrzymania abstynencji u osób uzależnionych od alkoholu. „Alpadir”, bo tak je nazwano, będzie liczyło ponad 300 pacjentów-wolontariuszy z całej Francji i pomoże ubiegać się o autoryzację nowego leku, pomocnego w leczeniu uzależnienia od alkoholu.Głównym celem badania Alpadir jest ocenienie efektywności baklofenu, porównywanego do placebo, w czasie 20 tygodni leczenia, po odstawieniu alkoholu przez pacjentów uzależnionych.

„Badanie to jest niezbędne i w interesie pacjentów leży, żeby naukowo ocenić efektywność baklofenu, wykryć jego efekty uboczne i nauczyć się go używać najlepiej jak się da w leczeniu uzależnienia od alkoholu”, jak podaje profesor Michel Reynaud, ordynator oddziału uzależnień szpitala Paula Brousse’a w Villejuif we Francji.

Protokół został już zatwierdzony przez Krajową Agencję ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM) oraz przez Komitet Ochrony Osób (CPP) Ile-de-France VII-Bicetre.


Mimo iż efektywność baklofenu w leczeniu uzależnienia od alkoholu nie jest jeszcze wykazana, to najnowsze dane wskazują już, że u niektórych pacjentów zauważane są korzyści płynące z jego zażywania. Dlatego właśnie Agencja zachęca do rozwoju badań klinicznych w celu zoptymalizowania wykorzystania tego preparatu.  

Według profesora Reynauda, baklofen używany w leczeniu choroby alkoholowej nie może być wyjątkiem. Powinien być traktowany jak inne leki, które lekarze mogą legalnie przepisywać pacjentom.

Używany od 40 lat w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego jest już dobrze znanym lekiem, ale przepisywanie go w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest obecnie niedozwolone. Bez autoryzacji ze strony ANSM, wszyscy pacjenci, którzy mogliby go zażywać, nie mają dostępu do leku.

Czterdzieści ośrodków badawczych w całej Francji nakłania pacjentów do wzięcia udziału w badaniu, a dokładne jego rezultaty będą dostępne w 2014 roku.


Komentarze do: Baklofen a odstawienie alkoholu: badanie, które potrzebuje wolontariuszy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz