Szukaj

Badanie wpadło na trop wirusa oddechowego u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine wskazało mało znany ludzki metapneumovirus (MPV) jako drugą najczęstszą przyczynę ostrego zapalenia oskrzelików u małych dzieci. „Odkryliśmy, że MPV jest ważną przyczyną chorób oddechowych, takich jak grypa, i powoduje więcej zachorowań niż trzy najczęściej występujące rodzaje wirusa paragrypy razem wzięte. W zasadzie u małych dzieci zakażenie MPV ustępowało tylko zakażeniu wirusem RSV (Respiratory Syncytial Virus) w wywoływaniu ostrego zapalenia oskrzelików” – powiedział jeden z autorów badania, doktor John Williams.Badanie trwało od 2003 do 2009 roku i zawierało próbki pochodzące od ponad 10000 dzieci poniżej piątego roku życia. Wszystkie dzieci biorące udział w badaniu były leczone z powodu ostrego zapalenia oskrzelików.

Naukowcy odkryli, że MPV zakaża więcej dzieci powyżej pierwszego roku życia niż RSV. Ponadto, oba wirusy atakują późną zimą lub wiosną, jednak szczyt zakażeń MPV przypada miesiąc po szczycie zakażeń RSV.

Autorzy badania mówią, że lekarze często mają do czynienia z pacjentami zakażonymi MPV, ale niestety wiedzą o tym wirusie bardzo mało.


MPV został po raz pierwszy opisany w 2001 roku i póki co nie opracowano przeciwko niemu szczepionki ani specjalistycznego leczenia.

Przy zakażeniu MPV stosuje się taką samą terapię jak przy ostrym zapaleniu oskrzelików, czyli podawanie tlenu, wziewnych leków rozszerzających oskrzela oraz płynów dożylnych. Żadne dziecko biorące udział w badaniu nie zmarło z powodu infekcji.

„Jednak w krajach rozwijających się choroby dolnych dróg oddechowych są główną przyczyną zgonów małych dzieci. Jedynie biegunka zabija więcej dzieci poniżej piątego roku życia. Możemy wywnioskować z tego badania, że MPV bardzo przyczynia się do zgonów na całym świecie. Mamy nadzieję, że pomoże to wzbudzić zainteresowanie badaniami nad szczepionką i leczeniem MPV” – powiedział doktor John Williams.

Badanie doktora Williamsa i jego kolegów nad MPV było największym tego typu. Zaangażowały się w nie trzy centra badawcze biorące udział w projekcie New Vaccine Surveillance Network (NSVN). 

Pozwala to mieć nadzieję, że następnym krokiem w badaniach nad MPV będzie rozwinięcie szczepionki i metod leczenia infekcji.

Komentarze do: Badanie wpadło na trop wirusa oddechowego u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz