Szukaj

Badania naukowe nie dają profitów: firmy farmaceutyczne nie prowadzą badań nad nowymi antybiotykami

Podziel się
Komentarze0

Chociaż panuje swojego rodzaju antybiotykowy kryzys, firmy farmaceutyczne nie prowadzą badań zmierzających do odkrycia nowych antybiotyków. Medycyna szuka rozwiązań… Sprawa jest poważna. Antybiotyki nie działają już tak, jak powinny. Alternatywa? Nie ma. Patrząc na lata 80 można zauważyć, że w tamtym czasie farmaceuci pracowali nad wynajdowaniem nowych leków.Każdego roku trzy lub cztery nowe substancje trafiały na rynek. Od roku 2000 na rynek trafiło bardzo mało antybiotyków.

„Patrząc na to, co dzieje się obecnie oraz na prognozy, możemy śmiało powiedzieć, że w najbliższych latach nie zostanie wynaleziony żaden antybiotyk” – mówi Matthias Pletz z Kliniki Uniwersyteckiej w Jena.  Dla farmaceutów prowadzenie badań w celi wynalezienia nowych leków, w tym antybiotyków, staje się już nieopłacalne.

Badania są długotrwałe i drogie

Pacjenci używają antybiotyk tylko przez pewien i zawsze krótki czas. Obecnie wynalazcy koncentrują się jednak na badaniach i wynalezieniu leków na zwykłe przeziębienie, czy też choroby przewlekłe, takie jak depresje czy choroby serca.


Chodzi przede wszystkim o czas ich zażywania. Im dłużej pacjent musi je przyjmować, tym bardziej opłacalna jest ich produkcja. Dzięki temu powstaje coraz więcej leków, lepiej działających, które wypierają z rynku starsze substancje.

Co może pobudzić do działania firmy farmaceutyczne?

„Wiele firm farmaceutycznych zrezygnowało z prac nad wynalezieniem nowych antybiotyków”  - mówi Michael Kresken ze stowarzyszenia Paul Ehrlich.

Farmaceuci powinni sobie zdać sprawę, że w najbliższych latach pacjenci będą potrzebowali nowych antybiotyków, które szybko działają, a to może być opłacalna inwestycja.

Ludzie umierają coraz później, dlatego według wynalazców nowych leków, potrzebne są coraz to nowsze substancje działające przeciwko reumatyzmowi oraz leki dla diabetyków.

Ludzie powinni nauczyć się żyć z bakteriami

Według Kreskena ludzie powinni nauczyć się żyć z bakteriami.

„Ciągle zastanawiamy się nad nimi, chcemy je wyeliminować, lecz tak naprawdę powinniśmy nauczyć się z nimi współżyć. Nie możemy połykać coraz nowych leków, gdyż każda tabletka szkodzi naszej osobistej florze bakteryjnej w organizmie” – dodaje Kresken.

To także jeden z głosów w dyskusji nad powstawaniem nowych leków, coraz częściej określany jako racjonalne stanowisko w dyskusji.

Komentarze do: Badania naukowe nie dają profitów: firmy farmaceutyczne nie prowadzą badań nad nowymi antybiotykami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz