Szukaj

Badania nad śmiertelnym wirusem grypy pozostają tajemnicą, jak mówi WHO

Podziel się
Komentarze0

A przynajmniej na tę chwilę. Chodzi tutaj o dwa niezależne od siebie badania naukowe, w których naukowcy zmutowali wirusa ptasiej grypy H5N1 do postaci wirusa, który może spowodować potężną pandemię grypy pośród ludzi. Jak stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), badania te mogą być ostatecznie podane do wiadomości publicznej, ale władze odpowiedzialne za biobezpieczeństwo mają za zadanie określić wiążące się z tym ryzyko.Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, Gregory Hartl, wypowiadający się po spotkaniu wysokiego szczebla w Genewie w Szwajcarii, w którym wzięli udział eksperci od spraw grypy oraz przedstawiciele władz amerykańskich, powiedział, iż osiągnięto porozumienie odnośnie kwestii publikacji kontrowersyjnych prac jedynie po bardzo głębokiej analizie ryzyka, które ze sobą prace te niosą.

Światowa Organizacja Zdrowia zwołała to spokanie, aby przerwać zastój między naukowcami, którzy prowadzili badania nad mutacjami zdolnymi spowodować, że wirus ptasiej grypy H5N1 będzie w stanie przenosić się między ssakami, a władzami amerykańskimi z NSABB (National Science Advisory Board for Biosecurity, panel doradczy ds. biobezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, utworzony wkrótce po słynnej aferze z wąglikiem).


Albowiem, agencja NSABB chciała ocenzurowania tych prac jeszcze przed publikacją w przeglądach naukowych, właśnie ze strachu przed wiążącym się z nimi zagrożeniem bioterrorystycznym.

Przypomnijmy jeszcze, że jak do tej pory, wirus ptasiej grypy w swojej postaci naturalnej może przenosić się jedynie między ptakami oraz z ptaka na człowieka. Nie ma z kolei możliwości przenoszenia się z człowieka na człowieka, jak na razie.

Eksperci od spraw biobezpieczeństwa obawiają się, że zmutowane postaci wirusa, które zostały stworzone bez zespoły badawcze z Holandii oraz ze Stanów Zjednoczonych, zupełnie niezależnie od siebie zresztą, mogą uciec z laboratoriów jakimś nieszczęśliwym przypadkiem.

Albo, co gorsza, mogą dostać się w niepowołane ręce złych ludzi, którzy posłużą się nimi, aby spowodować epidemię grypy gorszą niż pandemia z 1918 – 1919 roku, czyli epidemia grypy hiszpańskiej.

Przypomnijmy, że według niektórych ekspertów, tamta pandemia spowodowała śmierć ponad 40 000 000 ludzi (inne źródła mówią o 20 000 000 – 100 000 000 zgonów).

Potrzebujemy dalszych rozmów na temat zagrożeń i korzyści płynących z badań tego typu, powiedzał rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, Gregory Hartl, na spotkaniu z reporterami z całego świata.

Komentarze do: Badania nad śmiertelnym wirusem grypy pozostają tajemnicą, jak mówi WHO

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz