Szukaj

Astma bardziej powszechna pośród otyłych dzieci

Podziel się
Komentarze0

Nastolatki i dzieci z nadwagą oraz otyłe są bardziej zagrożone ciężką astmą, według nowego badania Kaiser Permanente Southern California. Częściej też trafiają na oddziały ratunkowe i potrzebują więcej lekarstw. Badanie ukazało się w American Journal of Epidemiology.Dr Mary Helen Black, główna autorka badania, sugeruje, że rodzice, którzy widzą, że ich otyłe dziecko ma objawy astmy, powinni nie tylko leczyć astmę, ale także nadwagę.

W swoim badaniu naukowcy przeanalizowali dane na ponad 620 000 osób w wieku od 6 do 19 lat, w okresie 2007 - 2011. Na początku żadna z nich nie miała astmy, ale przeciętnie w ciągu 3 lat ok. 32 000 (5%) zostało zdiagnozowanych z chorobą.

Badacze odkryli, że im większa była waga uczestnika, tym większe zagrożenie rozwojem astmy. W porównaniu do osób o normalnej wadze, badany z nadwagą (ale nie otyły) był o 16% bardziej zagrożony astmą, a osoba otyła – o 37%.


Poza tym, nastolatki i dzieci z nadmiarem kilogramów miały także cięższe objawy astmy, a także więcej komplikacji, w porównaniu do osób o normalnej wadze.

Według Centers for Disease Control and Prevention, 1 na 11 amerykańskich dzieci ma astmę.

Dr Black mówi: - Możliwe, iż zapalenie obejmujące całe ciało, powiązane z otyłością, może także zwiększać ryzyko zachorowania na astmę oraz przyczyniać się do jej ciężkości.

Możliwe jest też, że powiązanie otyłości z astmą wynika bezpośrednio z wpływu dodatkowej wagi na drogi oddechowe. Zaobserwowano bowiem, że szczególnie ekstremalnie otyłe dzieci mają ograniczoną zdolność oddychania.

Dr Black mówi: - Takie dzieci mają zdecydowanie więcej mechanicznych trudności z oddychaniem.

Komentarze do: Astma bardziej powszechna pośród otyłych dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz