Szukaj

Apiryna: zażywanie małej dawki każdego dnia dla serca, teraz odradzane?

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie niewielkiej dawki aspiryny codziennie, czyli zwyczaj bardzo powszechny pośród ludzi powyżej 50 roku życia, w celu zapobiegania zawałowi serca oraz incydentowi naczyniowo-mózgowemu (udarowi mózgu), aktualnie jest odradzane przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne.Ta nowa dyrektywa właśnie odtrąciła praktykę ustaloną w medycynie zachodniej już ponad 40 lat temu. W rzeczywistości, wielu pacjentów z grupy ryzyka zawału serca albo incydentu naczyniowo-mózgowego, cierpiących na cukrzycę albo mających nadwagę lub nadciśnienie tętnicze, na przykład, otrzymywało zalecenie, aby zażywać niską dawkę aspiryny codziennie, przez całe życie.

Liczne dane naukowe przeanalizowane przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne wskazują z jednej strony, że aspiryna jest bardzo mało skuteczna jako środek prewencyjny, a z drugiej strony, że działanie antykoagulacyjne tego leku jest obosieczne.

Pomaga on bowiem zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi, ale zwiększa jednocześnie ryzyko krwotoków, a bardziej szczegółowo – krwotoków z układu pokarmowego oraz krwotoków mózgu.

Aspiryna pozostaje jednakże doradzana jako leczenie na całe życie dla osób, które już były ofiarami zawału serca albo incydentu naczyniowo-mózgowego.


Wiadomość, jaką należy zapamiętać to to, że aspiryna nie będzie już używana w sposób systematyczny jako środek prewencji,
wyjaśnia doktor Paul Poirier, kardiolog oraz profesor na Instytucie Kardiologii i Pneumologii w Quebeku.

Jak uważa doktor Paul Poirier, ludzie cieszący się dobrym zdrowiem, którzy codziennie połykają małą dawkę aspiryny, nie powinni absolutnie tego zaprzestawać, o ile nie doświadczają skutków ubocznych. Ale lekarze nie będą już jej sugerować nowym pacjentom, precyzuje specjalista.

Oznacza to, że jeśli pacjent, który zażywa aspirynę, przychodzi do mnie i porusza ten temat, prawdopodobnie doradzę mu, żeby przestał to robić, podkreśla doktor Paul Poirier.

Jest to jeszcze jeden argument więcej na korzyść zdrowych zwyczajów życiowych, według profesora. Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne jest pierwszym stowarzyszeniem lekarzy oraz naukowców na całym świecie, które odradza prewencyjne stosowanie aspiryny.

Aspiryna, to stare lekarstwo

Aspiryna, albo kwas acetylosalicylowy, jest lekarstwem najpowszechniej konsumowanym na całej planecie. Została ona skomercjalizowana w roku 1899 przez niemiecką firmę Bayer.

Wyprodukowana przez syntezę chemiczną, molekuła jest odmianą substancji wyciąganej z wierzby białej (wierzba srebrna, wierzba pospolita, Salix alba).

Aspiryna jest przede wszystkim używana w uśmierzaniu bólów, gorączki oraz zapaleń. Jej działanie antykoagulacyjne jest znane od lat sześdziesiątych XX wieku.

Komentarze do: Apiryna: zażywanie małej dawki każdego dnia dla serca, teraz odradzane?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz