Szukaj

Antybiotyki przyjmowane podczas ciąży powiązane z astmą?

Podziel się
Komentarze0

Wedle najnowszych duńskich badań, dzieci kobiet, które podczas ciąży brały antybiotyki, są bardziej podatne na astmę niż inne. Przeprowadzone analizy nie pozwoliły stwierdzić jednoznacznie, że te specyfiki mają bezpośredni wpływ na odporność potomstwa, jednak mogą one naruszać florę bakteryjną organizmu odpowiedzialną za walkę z wcześniej wspomnianym schorzeniem.Jeden z badaczy, Dr Hans Bisgaard uważa, że stosowanie antybiotyków przez brzemienne kobiety narusza naturalną równowagę bakteryjną ciała, i po tym, jak środki te dostaną się do organizmu płodu, mogą one upośledzić jego układ immunologiczny. W rezultacie może to prowadzić do zachorowania na astmę w późniejszych stadiach życia.

Wspomniany naukowiec wraz ze swoją ekipą badawczą przeanalizowali około 30.000 wpisów z duńskiego archiwum narodzin w latach 1997-2003.


Pozwoliło im to ustalić, że 7300, a nawet jedna czwarta przebadanych dzieci było narażonych na działanie antybiotyków w życiu płodowym. Ponadto, aż 5% tych dzieci było hospitalizowanych z powodu astmy już przed ukończeniem piątego roku życia.

Dla porównania, pośród 23.000 przebadanych, których matki nie stosowały tego leku podczas ciąży, tylko u 2,5% stwierdzono zachorowanie na tę chorobę.

Po przeprowadzeniu wszystkich badań zespół dr Bisgaarda ustalił, że dzieci, które były narażone na działanie antybiotyków podczas ciąży, są 17% bardziej podatne na zachorowanie na astmę, niż te, które nie miały z nimi kontaktu w życiu płodowym.

Komentarze do: Antybiotyki przyjmowane podczas ciąży powiązane z astmą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz