Szukaj

Antybiotyki przeciwko infekcjom układu moczowego i dróg oddechowych: osoby starsze powinne uważać!

Podziel się
Komentarze0

Antybiotyki powszechnie przepisywane przeciwko infekcjom dróg moczowych czy dróg oddechowych, takie jak Septra czy też Bactrim, stanowią bardzo poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia osób starszych, wywołując nadmiar poziomu potasu we krwi, czyli tak zwaną hiperkaliemię.To właśnie wykazują rezultaty badania epidemiologicznego przeprowadzone przez naukowców z Ontario, zaalarmowanych przez przypadki hiperkaliemii u starszych pacjentów. Według farmakologa Jean-Yves Dionne, problem odkryty przez naukowców jest bardzo poważny.

Symptomy hyperkaliemii mogą bardzo łatwo przejść niezauważone: są to między innymi skurcze mięśni, mdłości, a także zmęczenie, czy też jeszcze lekkie szczypanie peryferyczne itp., ale ich konsekwencje są niezwykle groźne, a często nawet śmiertelne, ponieważ kiedy chory cierpi na hiperkaliemię, jest także w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.


Jean-Yves Dionne każe zresztą zauważyć, że osoby starsze są szczególnie wrażliwe na brak równowagi w poziomie elektrolitów fizjologicznych. Tak jak na przykład sód czy chlor, potas jest też elektrolitem, który w organizmie człowieka pozwala na transmisję impulsu nerwowego. W tym określonym przypadku, o którym mówimy, chodzi o nadmiar potasu stanowiący bardzo niepożądany efekt, wywołany działaniem wspomnianych antybiotyków, które przeszkadzają w normalnej eliminacji tego elektrolitu.

Autorzy badań podkreślają, że leczenie za pomocą antybiotyków Septra czu Bactrim powinno przebiegać systematycznie w towarzystwie testów, które mają na celu pomiar poziomu potasu we krwi, włanie po to, aby uniknąć wysąpienia hyperkaliemii.

Komentarze do: Antybiotyki przeciwko infekcjom układu moczowego i dróg oddechowych: osoby starsze powinne uważać!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz