Szukaj

Antybiotyki mogą być terapią na zapalenie wyrostka?

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci z zapaleniem wyrostka zazwyczaj przechodzą operację chirurgiczną w celu usunięcia wyrostka. Ale, w niektórych przypadkach, jak wynika z nowego badania, być może lepiej zastosować najpierw terapię antybiotykową. Albowiem, jak stwierdzili badacze, pacjenci leczeni antybiotykami wcale nie byli bardziej zagrożeni tym, że ich wyrostki pękną, w porównaniu do pacjentów, którzy przeszli przez operację.Co więcej, 31% z nich było mniej zagrożonych komplikacjami, takimi jak skażenie rany pooperacyjnej.

Rola antybiotyków, w terapii ostrego niepowikłanego zapalenia wyrostka może być ignorowana głównie z powodu tradycji, piszą badacze w British Medical Journal.

Posługiwanie się antybiotykami w tych przypadkach, przy stałej kontroli pacjenta, może zapobiec większości operacji chirurgicznego usunięca wyrostka, podkreślają naukowcy.

Aczkolwiek, pacjenci ze skomplikowanymi przypadkami, w których wyrostek pęka, albo kiedy wyściółka jamy brzusznej jest spuchnięta i skażona, w dalszym ciągu powinni być leczeni operacyjnie.

Inni eksperci ostrzegają, że nieprzeprowadzanie operacji jest szkodliwe. Potrzebne są więc dodatkowe badania, zanim antybiotyki zaczną być w ogóle stosowane do leczenia nieskomplikowanych zapaleń wyrostka.


Operację chirurgiczną usunięcia wyrostka w przypadku ostrego zapalenia przeprowadza się od 1889 roku. Generalnie zakłada się, że bez operacjia, ryzyko powikłań jest wysokie: perforacja wyrostka, zakażenie...

Ostatnie badania również stwierdzały, iż z antybiotykoterapią wiążą się mniejsze problemy niż z operacją chirurgiczną, w przypadku pacjentów z nieskomplikowanym zapaleniem. Ale, rezultaty te były nierozstrzygające, a badania zostały wycofane przez naukowców.

W nowym badaniu, naukowcy z uniwersytetu University of Nottingham w Zjednoczonym Królestwie przeanalizowali rezultaty czterech prób, które objęły w sumie 900 dorosłych pacjentów, zdiagnozowanych z niepowikłanym zapaleniem wyrostka. Pacjenci ci zostali przypadkowo przypisani bądź do antybiotykoterapii, bądź do chirurgii.

W sumie, 470 pacjentów zażywało antybiotyki; reszta została zoperowana. Nawet po wykluczeniu pacjentów z jednego badania, którzy zaczęli antybiotykoterapię, ale później wymagali operacji chirurgicznej, terapia antybiotykami była powiązana z 39% redukcją powikłań, w porównaniu do operacji.

Aczkolwiek, 20% pacjentów w tym badaniu, którzy byli początkowo leczeni antybiotykami, doświadczyło nawrotu choroby, mówi doktor Olaf Bakker z centrum medycznego University Medical Center Utrecht w Holandii.

Dopóki więc nie będzie bardziej przekonujących rezultatów, operacja usunięcia wyrostka, nawet w niepowikłanych przypadkach, w dalszym ciągu będzie przeprowadzana.

Komentarze do: Antybiotyki mogą być terapią na zapalenie wyrostka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz