Szukaj

Antybiotyki: Francja chce ograniczyć stosowanie minocykliny

Podziel się
Komentarze0

Francuska agencja odpowiadająca za bezpieczeństwo leków, ANSM, zdecydowała się znacznie ograniczyć zasady stosowania jednego z antybiotyków. Decyzja ta jest skutkiem zgonu młodej kobiety, która po zażyciu minocykliny doświadczyła „syndromu hipernadwrażliwości”.Profesor Dominique Maraninchi, dyrektor generalny ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé, Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych), wyjaśnia w komunikacie wystosowanym do lekarzy - Od tej pory, specyfiki na bazie minocykliny powinny być zarezerwowane jedynie dla osób dorosłych i dzieci powyżej ósmego roku życia w leczeniu infekcji spowodowanych przez szczepy bakteryjne odporne na inne leki z rodziny cyklin, a także przez szczepy bakteryjne wrażliwe na minocyklinę, w przypadku kiedy żaden inny antybiotyk podawany drogą doustną nie wydaje się właściwy.

Minocyklina jest antybiotykiem z rodziny cyklin, który jest przepisywany głównie w leczeniu trądziku. Leki te zazwyczaj przepisują dermatolodzy oraz lekarze ogólni, wyjaśnia komunikat Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé.


Zgon młodej kobiety leczonej minocykliną, który nastąpił po tym jak dziewczyna doświadczyła tak zwanego syndromu DRESS (ang. Drug Rash with Eosinophilia and Sytemic Symptoms, czyli wysypka z eozynofilią i objawami systemowymi) sprawił, iż agencja ANSM ponownie postanowiła ocenić stosunek korzyść - ryzyko dla wszystkich farmaceutyków na bazie minocykliny.

Analiza pokazała, że w porównaniu do innych cyklin, minocyklina charakteryzuje się niekorzystnym profilem stosunku korzyść - ryzyko.

Głównymi zagrożeniami związanymi z zażywaniem tej molekuły są zaburzenia autoimmunologiczne oraz objawy hipernadwrażliwości.

Profesor Dominique Maraninchi alarmuje jeszcze: - Ryzyko pojawienia się ciężkiego zespołu hipernadwrażliwości wydaje się większe u osób o ciemnej skórze.

Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé wyjaśnia jeszcze w komunikacie, iż stosunek korzyść - ryzyko dla minocykliny nie wydaje się niekorzystny w ramach restrykcyjnego zastosowania. Dlatego też, agencja ANSM zdecydowała, iż lek ten będzie dostarczany jedynie szpitalom.

Komentarze do: Antybiotyki: Francja chce ograniczyć stosowanie minocykliny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz