Szukaj

Antidotum przeciwko przedawkowaniu kokainy

Podziel się
Komentarze0

Dzięki przeciwciałom ludzkim, naukowcom udało się sprawić, że myszy przeżyły normalnie śmiertelne dawki kokainy. Tego typu szczepionka może stanowić bardzo dobre antidotum, jak również prewencję w momentach nadmiernej konsumpcji tego narkotyku. Naukowcy teraz muszą jeszcze znaleźć sposób na produkcję tej szczepionki w wielkich ilościach i jak najtańszym kosztem.Kokaina to straszliwy narkotyk

W Stanach Zjednoczonych, każdego roku służby zdrowia zajmują się 400 000 pilnych przypadków związanych z kokainą. A 5 000 osób umiera. W 2008 roku, w Anglii, naliczono aż 235 zgonów z powodu nadużycia kokainy, choć generalnie liczby te są mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych.

Szczepionki przeciwko kokainie są właśnie w fazie prób klinicznych. Chodzi tutaj o stymulację układu odpornościowego przy pomocy antygenu tak, aby organizm przygotował przeciwciała niezbędne do eliminacji narkotyku. Ale zasada szczepionki ma swoje ograniczenia: wymaga ona czasu, żeby mogła zacząć działać. A tym samym, nie jest w stanie uratować osoby niezaszczepionej, która właśnie przedawkowała kokainę.

I to właśnie dlatego naukowcy nie przestają badać tropu antidotum. Tropem tym podąża dwóch naukowców amerykańskich z instytutu badawczego Scripps Research Institute w Kalifornii. Być może, uda im się dotrzeć do interesujących rozwiązań, ponieważ dzięki pomocy przeciwciała ludzkiego, wyprodukowanego przez mysz, naukowcy byli w stanie chronić te gryzonie przed dawkami kokainy, które normalnie są śmiertelne – w takim przypadku mówimy o szczepionce pasywnej.

Przeciwciała przeciwko kokainie – czy to w ogóle możliwe?

Już w 2005 roku, dwójka naukowców przeprowadziła podobne doświadczenie, z innym przeciwciałem, nazwanym GNC92H2. Nazwa tego przeciwciała wzięła się stąd, iż GNC jest aktywnym metabolitem kokainy.


Tym razem, jak się okazuje, GNCgzk ma dziesięć razy większą zgodność z molekułą antygenową, w porównaniu do poprzednika. A przede wszystkim, jego największym atutem jest to, że jest to przeciwciało ludzkie, podczas gdy to pierwsze było wytworzone przez immunitarny układ u gryzoni. A to oznaczało, że próby prowadzone na ludziach mogły zakończyć się wyzwoleniem reakcji alergicznych.

W ramach doświadczenia, opublikowanego w przeglądzie naukowym Molecular Pharmaceutics, badaczom udało się przeprowadzić syntezę GNCgzk u myszy genetycznie zmodyfikowanych. Następnie, skuteczność tego antyciała przetestowano u innych gryzoni.


Okazało się, że kiedy podano myszom szczepionkę na trzydzieści minut przed zaaplikowaniem śmiertelnej dawki kokainy, wszystkie myszy przeżyły. Co więcej, szkody fizjologiczne okazały się również o wiele mniej poważne.

Tytułem porównania: poziom przeżycia wynosi 85% z GNC92H2, a 50%, kiedy zwierzęta nie są leczone.

Aby odtworzyć sytuację z życia codziennego, czyli taką, z jaką lekarze spotykają się na oddziale ratunkowym, badacze najpierw podali myszom kokainę w zbyt dużej dawce, a po trzech minutach szczepionkę z przeciwciał. Poziom śmiertelności, zarejestrowany dla GNC92H2 spadł z 28% do 20%.

Cudowne rozwiązanie przeciwko przedawkowaniu?

Następnie, badacze amerykańscy, chcąc poprawić skuteczność szczepionki, przeprowadzali dalsze badania. Przeciwciało F(ab’)2-gzk, specyficzne dla szczególnego regionu GNC, uratowało wszystkie gryzonie, które "przedawkowały" narkotyk. I to właśnie tę proteinę zdecydowali się naukowcy przetestować u człowieka. 

Okazuje się, że kiedy proteina zostanie podana, szkodliwe działanie kokainy zaczyna znikać w ciągu kilku sekund. Działa to również w prewencji, co najmniej na kilka tygodni przed przyjęciem narkotyku. Wiążąc się z GNC, przeciwciało F(ab’)2-gzk zmniejsza jego stężenie we krwi.

W ten sposób, poziomy GNC stają się większe NA ZEWNĄTRZ docelowych organów, takich jak mózg i serce, w które mierzy kokaina. Natomiast, poziomy są większe w krążeniu krwi. A tam, GNC jest neutralizowany przez przeciwciała, a następnie usuwany przez wątrobę i nerki, krok po kroczku. Powoli, całe ciało zostaje uwolnione od narkotyku. 

Pozostaje jeszcze znaleźć sposób na produkcję tych przeciwciał w ilościach wystarczających, a także po rozsądnej cenie, aby móc rozpocząć próbę kliniczną u człowieka.

Jeżeli więc okaże się, że technika ta jest skuteczna również u człowieka, naukowcy rozważają przede wszystkim zastosowanie jej w centrach odwykowych. Będzie można ją przepisywać jako uzupełnienie do istniejących już terapii, w celu uniknięcia powrotu do nałogu.

Niektórzy eksperci chcieliby też, aby taka szczepionka na stałe trafiła do wyposażenia karetek ratunkowych, dzięki czemu specjaliści mogliby skuteczniej działać w terenie.

Komentarze do: Antidotum przeciwko przedawkowaniu kokainy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz