Szukaj

Analizy reakcji alergicznych na antybiotyki i pestycydy zawarte w żywności

Podziel się
Komentarze0

Artykuł opublikowany w Annals of Allergy oraz Asthma and Immunology stwierdza, że możliwe jest iż czynniki alergenne wywołujące objawy u alergików znajdowały się w żywności. Jest to spowodowane stosowaniem antybiotyków w niektórych uprawach rolniczych, zwłaszcza w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych bo w Europie jest to głównie zabronione.

W badaniach, naukowcy uwzględnili przypadek 10-letniej dziewczyny, której objawy alergii wywołało ciasto z borówkami. Dziewczyna była uczulona na penicylinę i krowie mleko, a także cierpiała na astmę i alergię sezonowe – nie było wiadomo, jaki składnik z ciasta powoduje uczulenie.

Próbkę ciasta naukowcy pobrali i poddali analizom. Dzięki temu, badacze doszli do wniosku, że to co wywołało alergię u dziewczyny to reakcja na zanieczyszczone streptomycynami borówki, czyli składnikiem antybiotyków, który używany jest również jako pestycyd.

Autorzy badania uważają, iż to właśnie dzięki ich analizom stwierdzono, że to antybiotyki używane do zabijania grzybów, bakterii i glonów atakujących owoce, spowodowły alergię.

Obecnie, stosowanie antybiotyków w rolnictwie w niektórych krajach jest zakazane, głównie w krajach europejskich. Jednak w przypadku USA czy Kanady, te metody cały czas są praktykowane.

Ostatnie artykuły opublikowane w Medical News Today informowały o wynikach nowych badaniach, w których wykazano, że dzieci mieszkające w centrach miast są bardziej podatne na alergie pokarmowe. Jest to związane ze stosowaniem antybiotyków w uprawach rolnych, które spożywa wiele kobiet w czasie ciąży. Obydwa badania wiążą się ze sobą w pewien sposób.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Analizy reakcji alergicznych na antybiotyki i pestycydy zawarte w żywności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz