Szukaj

AMD: wkrótce soczewki kontaktowe z zoomem?

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy właśnie opracowali soczewki kontaktowe, które pozwalają na zoomowanie nawet do 2,8 razy. Na wynalazek ten od dawna czekają osoby dotknięte zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem, czyli chorobą oczu prowadzącą do ślepoty.Za tymi innowacyjnymi soczewkami stoją naukowcy z University of San Diego.

W skrócie, wygląda to tak: nowe soczewki kontaktowe, w momencie kiedy są powiązane z parą wyjątkowych okularów 3D, pozwalają na widzenie teleskopowe. A bardziej konkretnie, na widzenie szczegółów powiększonych do 2,8 razy.

Soczewki te powstały we współpracy z Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (Federalna Szkoła Politechniczna w Lozannie, w  Szwajcarii), i mają 1 mm grubości.


Oferują widzenie centralne, które pozwala na normalną wizję, a także są wyposażone w maleńskie pierścienie optyczne umieszczone na obwodzie, które reagują z rodzajem przerywnika umieszczonego na okularach.

W ten sposób osoba, która nosi te soczewki, może wbierać między widzeniem normalnym a zoomowaniem.

Zdaniem naukowców, ten prototyp soczewek „twardych” może ewoluować do soczewek bardziej giętkich i przepuszczających powietrze, tak jak jest to w tej chwili w przypadku soczewek klasycznych.

Tego typu soczewki to prawdziwy przełom w optyce, albowiem pozwolą osobom dotkniętym zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem na posługiwanie się nimi niczym protezą poprawiającą wzrok.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to choroba oczu, która jest pierwszą przyczyną niedowidzenia u osób powyżej 60 roku życia i która dotyka milionów ludzi na całym świecie.

Komentarze do: AMD: wkrótce soczewki kontaktowe z zoomem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz